Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Johannes Voldemar Veski päev pühendub liivi keelele ja meelele

{{1466856556000 | amCalendar}}
Tartu ülikool.
Tartu ülikool. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti keelemehe J. V. Veski päev on sel korral pühendatud eesti ja liivi keele ajaloole. Sellega seoses esitletakse 27. juunil Tartu ülikoolis professor Eduard Vääri liiviteemaliste uurimuste kogumikku "Liivi rahva keel ja meel". 

Kui Tartu ülikooli soome-ugri keelte professor Paul Ariste korraldas 1948. aastal esimese sõjajärgse reisi Kuramaa liivlaste juurde, sõitis ühe üliõpilasena kaasa ka Eduard Vääri. Liivi keele ja kultuuri uurimine jäi talle meelistegevuseks mitmeks aastakümneks.

1954. aastast hakkas Vääri noore õppejõuna juhendama üliõpilaste keelepraktikaid liivi külades. Liivi keele alal kaitses ta doktoriväitekirja; seda eestlastele mitmeti tähtsat sugulaskeelt õpetas ta palju aastaid Tartu ülikooli professorina.

Eduard Vääri kirjutised liivi keelest, liivlaste ajaloost ning nende kultuurielust on ilmunud paljudes erinevates väljaannetes mitmel maal ja mitmes keeles. Vääri aitas trükki toimetada ka liivlaste emakeelset loomingut.

Valminud raamatusse on koondatud Eduard Vääri eestikeelsed liiviteemalised artiklid, tutvustused ning liivlaste jutustused ja luule, mis on Eduard Vääri vahendusel avaldatud. Raamat sisaldab üldisi käsitlusi liivlastest, nende ajaloost ja keelest, kirjutisi liivi küladest ja muudest kohtadest ning teenekatest liivlastest, samuti liivlaste endi loomingut. Raamatu teine pool tutvustab üksikasjalikumalt liivi keelt ja selle uurimislugu käsitlevaid kirjutisi.

Kogumiku on koostanud Ott Kurs, Tuuli Tuisk ja Reet Vääri, toimetanud Ott Kurs, Ellen Niit, Karl Pajusalu, Tuuli Tuisk, Mare Valge ja see ilmub Emakeele seltsi toimetiste sarjas (nr 74).

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: