Stipendiumikonkurss ootab loovinimeste ideid Eesti ehte- ja märgidisainiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Roman Tavasti stipendium 2014, Merilin Tõnisoja võidutöö “Memory
Roman Tavasti stipendium 2014, Merilin Tõnisoja võidutöö “Memory"

Ehte- ja märgifirma Roman Tavast kuulutab välja XVIII stipendiumikonkursi, kuhu oodatakse silmapaistvate töödega kandideerima säravaid loovinimesi, kes suudavad ja tahavad panustada Eesti ehte- ja märgidisaini ning nende tootmise arendamisse.

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Roman Tavasti allfondi halduskogu esimehe Eivor Maiväli sõnul on konkursile oodatud kõik nutikad ja silmapaistvad ideed nii ehtekunstnikelt ja disaineritelt, kes on end juba varasemalt valdkonnas näidanud ja tõestanud kui ka ehtekunsti, tootearenduse ja disainierialade üliõpilastelt ja erialase haridusega loovinimestelt. Konkursitööd kutsutakse esitama ka kõiki teisi loovate ideedega inimesi, kes tunnevad, et just neil on pakkuda uuenduslik idee silmapaistva ehte, hea disainiidee või kavandi näol.

"Roman Tavasti stipendiumi eesmärk on toetada stipendiaadi loomingulist arengut ja Roman Tavasti pärandiga sobivate lahenduste väljatöötamist ehte- ja märgikunsti vallas. Konkursi juures on seepärast väga oluline, et esitatud tööd on nii sisult kui vormilt uued," kirjeldas Maiväli.

Mullu jäi Roman Tavasti 1000-eurone stipendium välja andmata, sest konkursitööd ei vastanud kõige tähtsamale tingimusele – innovatiivsuse kõrval peab ehe olema praktilise väärtusega.

"Ehteid peab olema võimalik tiražeerida – valmistada, kasutades erinevaid vorme ja abivahendeid, olgu selleks 3D printimine, valamine, pressimine jne. Need ehted, mida on võimalik ainult puhtalt käsitööna valmistada, ei vasta sellele nõudele," täpsustas Maiväli ning märkis, et lisaks peab tootmiskõlblik ehe olema ka kantav ja müüdav. "See tähendab, et tegemist ei saa olla kunstiteosega, millel puudub praktiline väärtus."

Seepärast viiakse esmakordselt konkursi ajaloos läbi vahehindamine, kus žüriisse kuuluvad Roman Tavasti halduskogu liikmed hindavad ideede praktilisust ning vajadusel nõustavad kandidaate, eesmärgiga luua üheskoos reaalselt tootmiskõlbulikke ehteid. Lõppvooru pääsevad tööd, millel žüriiliikmed näevad tootmispotentsiaali.

Käesolevast aastast on Roman Tavasti stipendiumikonkurss avatud ka kandideerijatele väljastpoolt Eestit.

Kandideerija võib konkursile esitada mitu ehet, objekti või ideed. Esimeses voorus oodatakse töid kuni 14. oktoobrini 2016. Pärast vahehindamist antakse kandideerijatele tagasiside esitatud tööde kohta ning võimalus viia oma tööd konkursitingimustega vastavusse ja esitada tööd uuesti 11. novembriks 2016.

1000-euro suurune stipendium antakse üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi pidulikul tänuüritusel Mustpeade majas detsembri keskel.

Laekunud tööde hulgast teeb valiku Roman Tavasti fondi halduskogu, kuhu kuuluvad Harry Liivrand (kunstiajaloolane, Eesti kultuuridiplomaat Saksamaal), Kärt Summatavet (ehtekunstnik, kutsutud välisprofessor, Guangdong Technical University, Hiina), Piret Hirv (ehtekunstnik, Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonna dotsent), Ene Valter (ehtekunstnik, Eesti Metallikunstnike Liidu esindaja), Andrus Rumm (ehtekunstnik, Roman Tavasti stipendiumi laureaat 2001), Janno Siimar (Velveti disainiagentuuri loovjuht), Eivor Maiväli (Roman Tavasti kullassepafirma tegevjuht) ja Arvi Tavast (Tavastite perekonna esindaja).

Varasemad stipendiaadid:

1998 Julia-Maria (Pihlak) Künnap

1999 Piret Hirv

2000 Eve Margus-Villems

2001 Andrus Rumm

2003 Maarja Niinemägi

2005 Marita (Lind) Krull

2006 Sandra Savelli

2006 Ivo Pottsepp

2007 Linda al-Assi

2008 Robert Mirka

2009 Ettel Poobus

2010 Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste

2011 Kairin Koovit

2012 Katrin Kosenkranius

2013 Annika Kedelauk

2014 Merilin Tõnisoja

2015 stipendiumit ei antud välja

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: