Eesti Kunstiakadeemia tudengid on ekspeditsioonil Moskvas ({{commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix Baltics

Eesti Kunstiakadeemia tudengid asusid ekspeditsioonile Moskvasse, et uurida sealset eesti kogukonda; ekspeditsiooni liige doktorant Eva Sepping rääkis "Vikerhommikus", millised on olnud esimesed kohtumised.

Ekspeditsioon on alguse saanud, mitte otseselt eestlaste, vaid soome-ugri rahva uurimisest ning toimub sel aastal juba 39. korda. Kui varasemalt on käidud rohkem külades ja uuritud soome-ugri rahvuseid, siis viimastel aastatel on tudengid võtnud suuna just Venemaal elavatele eestlaste.

"Esimesed nädalad on kulunud suures osas kontaktide ülesleidmisele, päris palju eeltööd on tehtud just järgnevate nädalate jaoks, suurem osa kohtumisi toimuvadki siis. Praegu on meil õnnestunud kohtuda mõningate Moskva eestlastega," ütles Eva Sepping, et töö alles käib.

"Siinse eesti kogukonna puhul on huvitav, et praktiliselt kõik nad on kõrgharidusega, näiteks 1989. aasta seisuga oli ilma kõrgahariduseta ainult 5% Moskva eestlastest," tõi Sepping välja.

"Kui mujale Venemaa paikadesse sattusid eestlased ühiskondlike katastroofide, sõdade ja igasuguste reformide tulemusel, siis Moskvasse mindi õppima täiesti vabatahtlikult, ka see erineb teistest eestlaste kogukondadest siin," lisas ta.

Moskvas peaks olema umbes tuhatkond eestlast. 1990. aastal oli hiigelaeg, siis oli veel inimesi 2000, aga nüüd on jäänud vähemaks, sest Eestist ei tule enam nii palju noori juurde õppima.

Võrreldes Peterburiga, kus on eestlaste rahvatantsurühm ja laulukoor, ei ole kogukond Moskvas enam aktiivne. "Pigem ei käida koos või käiakse harva ja see tegevus pole väga aktiivne, mis raskendab kontaktide leidmist, aga siiski pole see päris võimatu," ütles Sepping.

Veel tõi Sepping välja, et Moskvas on ka palju sinna kolinud Eesti venelasi, kes ei taha kaotada sidemeid Eestiga ja unustada eesti keelt. "Võib-olla on siin lähiaastatel formeerumas Eesti venelaste grupike, kes hakkab käima koos, et harjutada eesti keelt."

Ekspeditsiooni lõpuks teevad tudengid näituse, mis toimub Moskvas, et anda midagi sealsele kogukonnale tagasi. "Dokumenteerime foto- ja video kujul. Teeme intervjuusid, analoogselt nagu seda teevad rahvaluule kogujad. Saame teaduslikumat materjali kasutada kasvõi ettekannete tegemisel. Kolmas viis ekspeditsiooni dokumenteerida on sündmuste korraldamine, sekkume heas mõttes nende seltsiellu."

Toimetaja: Jaanika Valk

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: