Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärnu ooperipäevadel tuuakse lavale kaks ainulaadset ooperit

Pärnu ooperipäevad
Pärnu ooperipäevad Autor/allikas: Igor Volkov

XII Pärnu ooperipäevade peakülaline on sel aastal mainekas ja uuendusmeelne Peterburi ooperiteater, mis toob Pärnusse esimest korda Eestis etenduvad harukordsed ooperid.

Gaetano Donizetti koomilist melodraamat "Peeter I ehk Vene tsaari uskumatud seiklused" võib nimetada kadunuks ooperiks. Seda, toona 22-aastase Donizetti kirjutatud ooperit, algselt pealkirjaga "Peeter I – Vene tsaar või Liivi puusepp", etendati esimest korda Veneetsia karnevalil 1819. aastal. Kuna ooperi originaalnoodid on tänaseni kadunud, pani lavastaja Juri Aleksandrov teose partituuri kokku fragmentidest. Kolm aastat väldanud töö päädis ooperi sensatsioonilise uusesietendusega Peterburis 2003. aastal.

Rodion Štšedrini lüüriline ooper "Mitte ainult armastus" on vähemalt sama põneva saatusega: sellest ajast, kui see esietendusel 1961. aastal Moskva Suures Teatris välja vilistati, on ooper olnud Venemaal põlu all.

Seevastu Juri Aleksandrovi lavastatuna võitis ooper hooajal 2013/2014 Peterburi kõrgeima teatriauhinna Kuldne Sofiit draama kategoorias. Helilooja jaoks oli ooperi uus esietendus pöördeliseks sündmuseks. Štšedrin kirjeldab seda kui parimat esitust, mis on tema ooperitest kunagi tehtud. "Mitte ainult armastus" on helge särav etendus, mis sarnaneb žanrilt pigem muusikalile. See võlub publikut vaba vokaalikäsitluse, avatud mõtlemise ning rohkete tantsudega; on täis peent lüürikat ja irooniat ning mahlakat huumorit.

Rodion Štšedrin meenutab ebaõnnestunud esietendust: "Kas teate, miks 1961. aastal etendus läbi kukkus? Sellepärast, et tolleaegsed inimesed kartsid seksi. Tänapäeval see enam nii ei ole, nüüd on see hirm kadunud. Isiklikult mina näen laval tohutu suurt armastust nende aegade ja inimeste vastu."

Peterburi ooperiteatri asutas 1987. aastal Juri Aleksandrov, tunnustatud muusikateatri mõtestaja ja lavastaja ning üks rahvusvaheliselt hinnatumaid vene ooperilavastajaid. Ta on lavale toonud kaugelt üle 200 ooperi. Aleksandrovile kuulub tõenäoliselt ooperilavastajate mitteametlik maailmarekord: hooajal 2005/2006 lavastas ta maailma eri paigus kokku 11 ooperit, muuhulgas Milano la Scalas, Metropolitan Operas, Moskva Suures Teatris ja Arena di Veronal, olles ühtlasi esimene mitteitaallasest lavastaja, keda on kutsutud Arena di Veronale Itaalia ooperit lavastama.

"Mitte ainult armastuse" näiteseltskond koosneb andekatest muusikutest, kelle hulgas on mitu rahvusvaheliste konkursside laureaati. Muusikateatri repertuaaris on vene ja itaalia ooperiklassika ning eksperimentaallavastused.

XII Pärnu ooperipäevad toimuvad Pärnu kontserdimajas 7.–9. juulini ning ooperipäevad lõpetavad Peterburi ooperiteatri solistid ja orkester traditsioonilise galakontserdiga.

Ürituse kohta saab lisainfot kodulehelt.

Toimetaja: Anette Sõna

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: