Suri tarbedisaini visionäär Tõnis Käo

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tõnis Käo Autor/allikas: Pressimaterjalid

3. juulil lahkus meie seast Saaremaal sündinud professor Tõnis Käo (3.02.1940-3.07.2016), kes oli ka hinnatud disainer ning kultuurikriitik

Tema loomingu ja laiema professionaalse töö väljundiks kujunesid nii kodumasinad, elektroonikaseadmed, näitusekujundused, artiklid kui ka raamatud. Erialaseks eneseteostuseks oli kaleidoskoopiline edulugu disainis, mille keskmes oli pikaaegne koostöö mõjuka rahvusvahelise suurettevõttega Siemens.

Tõnis Käo oli see, kes töötas välja rea siiani tuttavate Siemensi kodumasinate ilme. Tema olulisemaid töid tootedisaini vallas on 1970. aastatel koos kolleeg Herbert Krämeriga kujundatud klahvvalimisega telefon Saksa Postile (Deutsche Bundespost). Samal perioodil oli ta disainimeeskonnas, mille ülesandeks oli välja töötada liikuv suundantenn 1972. aasta Müncheni olümpiamängude ajaks. Kümnendi keskel olid tema tööülesanded seotud väikeste kodumasinate kujundusega, millest osa said ikoonilisteks argiesemeteks, näiteks föön MH1715 2000 (1977) ja tolmuimeja Super58 (1978).

1982. aastal valmis Käo kujunduses Siemensi esimene mobiiltelefon.

 Käod on peetud ka elektrooniliste seadmete disaini teerajajaks ja visionääriks. Selleks andis võimaluse 1983. aastal Siemensi juurde loodud uuringutele ja eksperimentidele keskendunud disainistuudio. 1980–1982 töötas ta välja visiooni mudeli pangakaardisuurusest mobiiltelefonist ja A4-suurusest sülearvutist, mis tänaseks on reaalsus. Käo tollased visioonid on kaasatud Müncheni disainmuuseumi kollektsiooni Die Neue Sammlung.

Ta on ka arvukate näitusekujunduste ja graafilise disaini lahenduste autor, samuti on ta pikaaegne pedagoog ja uurija, tehes tööd muuhulgas selle nimel, et tagada teaduse ja arenduse kõrgetasemeline koostöö õppetegevuse osana. Tõnis Käo on kirjutanud ka disaini- ja kultuuriteoreetilisi artikleid ning raamatuid.

 Tõnis Käo tööd, mõtteid ja pärandit tutvustav näitus valmis tihedas koostöös temaga Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 2013. aasta suveks.

Tõnis Käo ärasaatmine toimub 12. juulil Münchenis.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: