Pärnu muusikafestivalil esinevad andekad interpreedid ning maailmaklassi kuuluv festivaliorkester ({{commentsTotal}})

Sinfonietta Riga
Sinfonietta Riga Autor/allikas: Erakogu

Täna algab rahvusvaheline Pärnu muusikafestival, mille avab külalisorkestrina Sinfonietta Riga Lätist. Solistidena esinevad Berliini fiharmoonikute harfimängija Marie-Pierre Langlamet ning Orcestre de Paris sooloflötist Vincet Lucas. Avakontserti juhatab festivali kunstiline juht Paavo Järvi.

Pärnu muusikafestivale tuleb sel aastal rohkem kui 200 rahvusvahelist muusikut ning viis orkestrit. Festivali esineb ka rohkelt soliste ja kammermuusikuid, näiteks silmapaistvaim on neist viiuldajanna Viktoria Mullova, kes astub üles 14. juulil. Mullova on Sibeliuse ja Tšaikovski konkurside laureaat, samuti on kriitikud kiitnud teda nii Bachi-interpretatsioonide kui ka innovatiivsete pop-džäss esituste eest.

Koostöös Eesti interpeetide liiduga toimub 12. juulil noorte eesti muusikute esitluskontsert, kus esinevad "Klassikatähed 2016" võitja pianist Sten Heinoja, violist Johanna Vahermägi ning tšellist Marcel Johannes Kits.

"Kuna meil on festivalil liikumas palju välismuusikuid, agente ja ajakirjanikke, siis me võtsime selle rolli, et seame fookusesse kolm eesti noorema generatsiooni interpreeti, kes on muusikutena juba palju korda saatnud ning ka rahvusvahelisel tasemel silma paistnud. Neil on võimalus ennast veel näidata ja uusi kontakte leida," kommenteeris noorte muusikute esitluskontserfit festivali peakorraldaja Kristjan Hallik.

Tänavu on Pärnu muusikafestivalil võimalik näha laval Järvi Akadeemia dirigeerimiskursustel osalevaid noori kahel korral. Rahvusvahelisel konkursil valiti rohkem kui 100 kandideerija seast 20 dirigenti. Noored alustasid Tallinnas dirigeerimiskursustega 5. juulil ning neid õpetavad maestro Neeme Järvi ja Arkadi Leituš. Orkestri ette astuvad muusikud 13. juulil, kus solistina astub üles tšellist Theodor Sink. Järvi Akadeemia lõppkontsert toimub 16. juulil. Lisaks noortele dirigentidele juhatab kontserti ka Neeme Järvi ning solistina astub üles Sten Heinoja, kelle esituses saab kuulda võimast Rahmaninovi klaverikontserti nr 2.

Pärnu muusikafestivali visiitkaardiks on kujunenud festivaliorkester, mille mängutase ning koosmusitseerimise kirg on koosseisust teinud ühe arvestatavama orkestri maailmas. Kuna orkestril on plaanis teha konterttuure ning plaadiesituskontserteid, on sellest aastast orskestril nimeks Eesti Festivaliorkester ehk EFO. EFOs on Eesti orkestrites töötavad interpreedid, välisriikides karjääri tegevad eestlased ning Paavo Järvi väljavalitud muusikud maailma juhtivatest orkestritest, nagu Berliini fiharmoonikud, Londoni filharmoonikud, Orchestre de Paris, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Sinfonietta Riga ja Frankfurdi raadioorkester.

Paavo Järvi sõnul on Eesti Festivaliorkester üks parimaid orkestreid, mida ta on juhatanud. "Kvaliteet ei tulene ainult sellest, et kõik mängijad on tõesti erakordselt kõrgel tasemel, mängides maailma mainekamates orkestrites, vaid neile on omane ka missioonitunne – nad tahavad orkestris mängida," sõnas Järvi.

Eesti Festivaliorkester astub Järvi juhatuses üles Pärnu kontserdimajas neljapäeval, 14. juulil ja pühapäeval, 17. juulil.

Suurematest, ka mahukamatest kontsertidest on oodatuim 15. juulil Pärnu kontserdimajas toimuv muusikafestivali gala. Esinejaid on galakontserdil üle 35 ning üks põnevamaid koosseise on kindlasti 12 vioola ansambel. "See on oodatud sündmus nii publikule kui ka esinejatele", sõnas Hallik.

Festivali korraldaja selgitas kontserdi huvitavat taustlugu: "See ongi huvitav kontsert, mille puhul võtavad aasta jooksul enne festivali minu ja Paavo Järviga ühendust erinevad muusikud. Mõned on neist meil varem esinenud, mõned lisanduvad. Nad pakutakse välja erinevaid lugusid, mida võiks koos veel teha."

Kuna Pärnu muusikafestivali üks eesmärkidest on esitada kõrvuti maailmaklassika teostega ka eesti muusikat ning tunnustada meie heliloojaid, siis 16. juulil toimuval öökontserdil esitatakse ainult eesti heliloojate loomingut. Sellel kontserdil toimub ka Jüri Reinvere "Kahe flöödi" kontserdi esmaettekanne. Solistidena astuvad üles Maarika Järvi ning Monika Mattiesen, kes olid ka ühed teose tellimise initsiaatorid.

Pärnu muusikafestivali külastab sel aastal ka rekordarv välisajakirjanikke, näiteks Euronews, BBC, Concerti Magazine, Klassisk Radio, Rheinische Post, Luister Magazine. Kuna BBC ajakiri valib pidevalt ka ühe muusikalise sihtkoha, kuhu soovitatakse lugejatel minna, oli selleks viimati Pärnu eeskätt tänu festivalile.

"Tundub, nagu Paavo Järvi esineks sõpradele ja see on täpselt see, milline üks festival olema peaks," kiitis Oliver Condy BBC muusikaajakirjas. Euronewsi festivali kajastust näidatakse 20 korral kogu Euronewsi levialas rohkem 150 riigis üle maailma.

Pärnu kontserdimajas toimuvad ka sel aastal menukad kontserdieelsed eestikeelsed tasuta vestlused:

11. juulil kell 19 – Järvi Akadeemia dirigendid. Dirigeerimiskursustest ja dirigenditööst vestlevad Andres Kaljuste, Edmar Tuul ning Jüri-Ruut Kangur.

14. juulil kell 19 – Mastaapne mõtlemine muusikas. Eesti heliloomingu ja heliloojate teemal vestlevad Märt-Matis Lill ning Erkki-Sven Tüür, kes olid ühtlasi ka välja antava Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia komisjonis.

16. juulil kell 18 – Rahmaninov ja Prokofjev. Miina Pärn tutvustab kavas olevaid teoseid ja heliloojaid ning vestleb kontserdil soleeriva pianisti Sten Heinojaga.

17. juulil kell 19 – EFO ja Harrison Parrott – muusika manageerimine maailmas. David Nice (The Arts Desk) vestleb EFO tuuride ning orkestrite manageerimise teemal Jasper Parrotti (HarrisonParrotti agentuuri juht), Andres Siitani (EFO manager) ning Florian Dondereriga (EFO kontsertmeister). Vestlus on inglisekeelne!

Lisaks vestlustele toimub 17. juulil Ammende villas Arvo Pärdi lastelaulude kontsert. Festivali raames näidatakse ka 12.–16. juuli hommikutel kell 9.30 muusikadokumentaale. Linastused on Pärnu uue kunsti muuseumis.

Pärnu muusikafestival kestab 9.–17. juulini. Lisainfot leiab kodulehelt.

Toimetaja: Anette SõnaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: