Noor pianist Leo Dubovski sai Chopini konkursilt Ungaris diplomi ({{commentsTotal}})

...
... Autor/allikas: Brian Richardson/Creative Commons

Tänavu Eesti muusika- ja teatriakadeemia klaveri erialal lõpetanud Leo Dubovski vääris rahvusvahelisel Chopini-nimelisel konkursil Ungaris Budapesti lähistel diplomi.

Leo Dubovski (22) on pärit Narvast ja alustas klaveriõpinguid Narva muusikakoolis. Narvast suunas klaveripedagoog ja kooli direktor Tatjana Gontšarova ta 10. klassi poisina Tallinna muusikakeskkooli otse Ada Kuuseoksa käe alla, kelle juhendamisel noor pianist lõpetas nüüd ka muusikaakadeemia.

Leo Dubovski rahvusvaheliste võitude rida algas juba 2006. aastal Portugalis, kui ta oli vaid 12-aastane. Tema saavutuste hulka kuuluvad veel II ja I preemia Chopini konkursil 2009. ja 2011. aastal Petroskois, II preemia Chopini konkursil Narvas 2012. aastal, II preemia 2015. aasta sügisel XXV Rooma pianistide konkursil jt.

Tänavu kevadel lõpetas Leo Dubovski cum laude Eesti muusika- ja teatriakadeemia bakalaureusena klaveri erialal Ada Kuuseoksa klassis ning jätkab sügisel siin magistriõpinguid. Ada Kuuseoks, kes märtsis tähistas soolokontserdiga Tallinna Mustpeade majas oma 75. sünnipäeva, on konservatooriumi-muusikaakadeemia klaveripedagoog olnud nüüd juba 50 aastat. Ta viibis kuulajana kohal ka äsjasel konkursil Ungaris.

Pianistide konkurss Ungaris (3.-8. juulil) leidis aset Budapestist 30 km kaugusel kirdes asuvas Gödöllő muusikakoolis, lõppvoor aga kuulsa Gödöllő lossi Lovarda kontserdisaalis koos Gödöllő sümfooniaorkestriga. Leo Dubovski pääses edasi lõppvooru ja mängis III voorus Fryderyk Chopini Klaverikontserdi f-moll tervikuna, dirigeeris Gábor Horváth. Konkurss toimus kolmes vanusegrupis, Leo Dubovski esines vanimas grupis (18-31aastased), kus oli veel mängijaid USAst, Leedust, Tšehhist, Jaapanist, Poolast ja Ungarist. Lõppvooru lubas žürii vaid kolm mängijat, need olid Aleksandra Hortensja Dąbek Poolast, Marie Šumníková Tšehhist ning Leo Dubovski.

I ja II preemiat välja ei antud, III preemia sai poolatar, tšehhitar ja Leo said diplomi.

Žürii koosseisus olid Kazimierz Gierżod Poolast esimehena, liikmeteks Grzegorz Kurzyński (Poola), Réti Balázs (Ungari), Philippe Giusiano (Prantsusmaa), Eugen Indjic (USA/Prantsusmaa), Alberto Nosè (Itaalia) ning Kuei Pin Yeo (Indoneesia). Selles žüriis oli mitu tuntud pianisti, nt Eugen Indjic, IV preemia võitnu Chopini konkursilt Varssavis 1970. aastal ning laureaaat Leedsi ja Rubinsteini konkursilt Tel Avivis, Indjicist põlvkonna võrra noorem Alberto Nosè on aga vähemalt kaheksa konkursi laureaat.

Gödöllő noorte pianistide konkurss oli üks "Chopini nädala" üritustest, mis leidsid aset Poola-Ungari solidaarsusaasta raames, konkurssi toetasid rahvusvaheline Chopini Ühingute Föderatsioon ja Ferenc Liszti õpilase õpilase György Ferenczy Fond, kelle mälestusele konkurss pühendatigi.

Toimetaja: Kerttu KaldojaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: