Rahvusliku metallitöö näitusel "Taevavõlv" eksponeeritakse üle paarisaja ehte ja sepise ({{commentsTotal}})

Taevavõlv
Taevavõlv Autor/allikas: Pressimaterjalid

Viljandi pärimusmuusika festivali ajal leiab Laidoneri platsilt kaubakonteineri, milles eksponeeritakse TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala üliõpilaste ja nende õppejõudude ühisnäitust „Taevavõlv“. Näituse idee saadi tänavuse festivali teemast, milleks on naise hääl.

Rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini sõnul on viis aastat tegutsenud õppekava jõudnud esitlust väärivate tulemusteni. "Näituse korraldamine pärimusmuusika festivali raames aitab teadvustada muusikalise emakeele kõrval "visuaalset emakeelt" - sajandite kestel välja kujunenud kohalikku ornamendi- ja tehnoloogiakasutust, mis omakorda võimaldab näidata meie pärimusliku kultuuri erinevaid tahke ühtse tervikuna."

"Pealkiri "Taevavõlv“ on otseselt seotud näituse kujundusega - iga metallikunstniku töö on justkui täht galaktikas, mis liigub oma orientiiril, ent on samas osake sellest. Koos õppides on üksteist mõjutatud ja seega moodustavad ka loodud kunstitaiesed justkui mõttelise taevavõlvi. Lisaks on kujutlus, et taevas on tahke võlv, on olnud vanal ajal laialt levinud," ütles TÜ VKA külalisõppejõud metalli erialal ja näituse kuraator Marita Lumi.

Näitusel on väljas üle paarisaja eksponaadi, esindatud on nii suurvormid kui pisiplastika, metallvormitööd tarbesepistest, kodarrahadest, mitmesugustest ehetest kuni eksperimentaalsete objektide ja muusikainstrumenteni. Tööd on valmistatud ammendamatute võimalustega metallidest ja traditsioonilistest materjalidest, ent kasutatud on ka ebatavalisi materjalikoosluseid.
Näitus jätkub suurte sepiste väljapanekuga Viljandi Muuseumi hoovis, kus pärimusmuusika festivali reedel ja laupäeval on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuuripesa erinevate tegevuste, õpitubade ja esinejatega. Samas toimuvad ka metallitöö õpitoad ja üliõpilaste tööde müük.

Näituse korraldaja on Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond. Meeskonda kuuluvad kuraator ja külalisõppejõud Marita Lumi, metallitöö eriala juht Eilve Manglus, projektijuht Lembe Lahtmaa, üliõpilane Indrek Ikkonen ning vilistlane Tõnis Luik.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: