Sel nädalal tõmmatakse Tartus kate pealt ajalooliselt taastatud maalilt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1470659531000 | amCalendar}}
EÜS maja Tartus.
EÜS maja Tartus. Autor/allikas: commons.wikimedia.org

"Kalevipoja õhtu" on ainus säilinud osa Aleksander Bergmani kolmeosalisest pannoost. EÜSi algatusel taastatud teost saab üliõpilaste seltsi Tartu majas näha alates 13. augustist. Rekonstrueerimisel on ka pannoo ülejäänud osad.

1938. aastal maalis Kõrgema Kunstikooli Pallas õppejõud Aleksander Bergman (1940. aastast Vardi) Eesti Üliõpilaste Seltsi vilistlaste tellimusel seltsi Tartu majja kolmeosalise, seltsi ja Eesti ajaloo teemalise pannoo "Kalevipoja õhtu" – "Lipu õnnistamine" – "Vabadussõtta minek".

Eesti kui iseseisva rahvusriigi tekke eelduseks olnud 1870., 1884. ja 1918. aasta sündmusi ning neis osalenud inimesi kahel esimesel pildil dokumentaalselt ja kolmandal sümboolselt kujutav pannoo hävitas nõukogude okupatsioon 1940. aastal. Seinalt maha võetuna ja rulli keeratuna säilis selle kolmest osast esimene – "Kalevipoja õhtu". Kahest ülejäänud maalist jäi alles ainult kolm juhuslikult välja lõigatud tükki.

Nüüd on Eesti Üliõpilaste Seltsi, EÜS Kunsti, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia Restaureerimiskooli koostööna käima lükatud pannoo rekonstrueerimisprojekt, mille eesmärgiks on anda Eesti Vabariigile selle 100. juubeliks tagasi rahvusriigi sünnilugu kajastav-põlistav kunstiteos ning kõnelda sellest erakordsest teosest kompleksivabaltja valehäbita, mitte ainult nn. Pätsi, vaid ka varasema ja hilisema aja tellimuskunsti kontekstis.

13. augustil kell 12 tutvustavad EÜSi Tartu maja kogu seinapannood ja selle rekonstrueerimisprojekti seltsi Tartu majas (Tõnissoni 1) kultuuriloolane Enn Lillemets kunstiühingust Pallas ja kunstiajaloolane Tiina-Mall Kreem Eesti Kunstimuuseumist ning restauraatorid Hilkka Hiiop ja Johanna Lamp (mõlemad Eesti Kunstimuuseum/ Eesti Kunstiakadeemia). Vabas õhkkonnas ja auditooriumi silme all toimub maali "Kalevipoja õhtu" raamile tõmbamine ja pingutamine.

Pannoo fragmendiga saab tutvuda alates 13. augustist kuni 22. augustini EÜSi Tartu majas (Tõnissoni 1). Pärast EÜSi majas eksponeerimist läheb "Kalevipoja õhtu" Eesti Rahva Muuseumi avanäitusele "Rahvusromantism ajaloo haardes", mille kuraator on Reet Mark. 2018. aastal eksponeeritakse kogu pannood Kumu kunstimuuseumi näitusel "Eesti lugu pildis" (kuraatorid Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem).

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: