Arvustus. Kosmos x "Aasta Plaat" ({{commentsTotal}})

5 miinust
5 miinust Autor/allikas: facebook.com/5miinust

Uus plaat

5miinust

"Aasta Plaat" (Legendaarne Records)

“elan ma kokast mdmani,”

“mul 7 neitsit, sul daamidega nullis,”

“munni ma näitan teile jee.”

Need on 3 suvaliselt väljatoodud rida 5miinuse albumilt “Aasta Plaat.” Ära kohku. Nagu “Meister ja Margarita,” ei ole lihtsalt üks lõbus muinasjutt, ei ole ka “Aasta Plaat,” see, millisena ta esmakordsel kuulmisel kostub. Friedrich Nietzsche kirjutas oma tekstid nii, et sa loed neid ja vaatad: hull. Ometigi ei saa ükski hullumeelne nii ladusalt kirjutada. Kuulad esimest korda viite miinust ja mõtled: rullnokad. Ometigi ei saa ükski rullnokk nii kõva tongi loomisega hakkama. Tegemist on satiiriga, iroonia hedonismi tühisuse üle, eesti püha kolmainsuses – auto, läbu ja narko – kullaks karastamine.

Kuidagi morbaalne* on noh. Lennukid kukuvad alla, arstidel pole protseduuride jaoks raha, no ei ole kõige lõbusam õhkkond siin hiljaaegu. Aasta plaadi tegevustik toimub ca 300 elanikuga Võsul, aga ta võiks toimuda ükskõik millises muus väikses kohas, või kohas, mille inimesed on endale väikseks mõelnud. On ju kaartki joonistatud “siit venemaani,” ja “helsingi to tallinn to faking lääne-viru.”

Elu on vaja jaatada. See looming ei sisalda endas maailmavalu, sest elu jaatatakse läbuga. Suurimaks erroriks võib olla see, et Võsu asemel tuleb pilt ette Käsmus. Plaat on kontseptuaalne, see on lahkamisnuga, mis paljastab meile, kasutades kirurgilist täpsust, kaasaegse eesti läbu anatoomia ja selles osalejad. Seeläbi sisaldab ta endas ka võimalikult laia kokkupuutepunkti suhestumiseks.

Kaasaegne läbu ei ole eriti glamuurne ettevõtmine. Kainelt. “3 pauku viina / täna teeme liiga,” iseloomustab hästi seda vibe-i, mis plaadist läbi kajab, raisk, see on hästi edasi antud. Elu saabki vahel jaatada ainult viina ja droogidega. Aga, kõik on tüdrukute pärast. Hästi on edasi antud see frustratsioon – koosneb ju kaasaegne läbu üldiselt noortest meestest, kes üritavad ennast kehtestada, igal viisil kui võimalik, tegija on ju see, kes teise laua alla joob. Aga kõvadus saab otsa, kui mängu astub fuuria – üks selline naine, kelle järgi peaksid kõik teised naised tehtud olema. Võtab ka kõige kogenuma peomehe põlvist nõrgaks. Kõik on alati tüdrukute pärast.

Võimalikult lai kokkupuutepunkt väljendab ennast erinevate ridade näol, käisin kohilas, lasin plaati nägudele, praegu on jalgpalli EM, kõigil tõmbas krambid peale rida “sitt on pruun nagu sami khedira.” Endal tõmbas silma vibama “lugu on nii lõke, et tühjaks tehtud puuriit.” Read siin on kõvad. Tongi on meeletult, nalja saab. Mitmekordsel kuulamisel rullub punane vaip aina pikemaks, see on positiivne programm – lihtne, aga tabav. Kuula, kuidas põhja-korea viienda raja peal naerma hakkab. Sitaks positiivne programm. Ma ei tahakski väga palju spoilida, see plaat on äss.

Vahemärkusena võin öelda, et meil kõigil on ilmselt olnud neid praaznikuid, kus kommipaberi sees ostetud amf saavutab oma haripunkti laupäeva hommikul ja pannakse käima kas Must Q või A-Rühma “Laulmata jäänud laulud.” See plaat on lisa sellele. Sellel järgmisel pühapäeval, mil pangakonto on sama tühi, kui hing ja tundub, et hakkad valest otsast kusele, pane käima “Võsu hommik.” Normaalne hakkab.

12 rada kaasaegsest läbust, kui Ruitlane pani enda viimase raamatuga Võru kaardile, siis 5miinust teeb oma debüüdiga Võsule sama. Kaasa teevad ka erinevad, juba established, kohalikud lüürilise kõnelaulu esinejad, on kantrit, on isegi trummi ja bassi. MPI, Gorõ Lana-st teeb ka kaasa. Eesti keeles. See jääb kõlama kui tugeva, eluterve keelena.

Kaasaegne läbu ja püha kolmainsus. 5miinust toob meieni sümptomid. Diagnoos jääb meie panna. Ravist ärme veel räägi. Viib miinusesse skoorid ja end of story.

TL;DR:

KÕVA.

 

*morbaalne, ehk nii pikalt morbiidne olnud, et tundub pea normaalne.

 

Arvustus ilmus Nihilist FM-is.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Nihilist.FMHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: