Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

V Pühalepa Muusikafestivalil pühitsetakse sisse Pühalepa kiriku orel

Erkki-Sven Tüür ja Arvo Pärt
Erkki-Sven Tüür ja Arvo Pärt Autor/allikas: Kristel Üksvärav

Sellel nädalavahetusel, 5.-7. augustil, toimub Hiiumaal, Pühalepa kirikus viies Pühalepa muusikafestival. Pühalepa festivali teeb eriliseks see, et sellel kõlab alati Hiiumaalt pärit helilooja Erkki-Sven Tüüri looming. Samuti on esinejate hulgas Hiiumaaga seotud esinejad ning muusikuid väljastpoolt Eestit.

"Tänavune Pühalepa muusikafestival on taas oma mitmekesisuse ja kõrge taseme poolest selline, mida väga ootan. Varasemast erilisemaks teeb viienda festivali loomulikult ka oreli olemasolu Pühalepa kirikus," ütles Pühalepa muusikafestivali kunstiline juht, dirigent ja laulja Endrik Üksvärav.

Festivali avakontserdil, 5. augustil kell 18 kõlab Arvo Pärdi koori- ja orelilooming, seal hulgas "Salve Regina", millest on ka orkestriversioon, kuid mida Pühalepa kirikus esitatakse oreliga. Tegemist on erakordse hetkega, sest esimest korda on festivali kavas oreliteosed – 60 aastat orelita olnud Pühalepa kirikus on nüüd taas orel. Avakontserdil astub üles Eesti üks tippkoore – Collegium Musicale, orelil Ulla Krigul.

Tänavuse festivali väliskülalisena on festivali korraldajatel suur rõõm võõrustada esmakordselt Hiiumaal Grammy nominenti ja plaadifirma ECM artisti "Trio Mediaeval" Norrast. Kontserdi kavas on nii keskaja vaimulikku muusikat Inglismaal kui kaasaja heliloojate loomingut. Kontsert toimub reedel, 5. augustil kell 20.30 Pühalepa kirikus.

Laupäeval, 6. augustil kell 15 annab kontserdi ETV saate "Klassikatähed 2016" võitja Sten Heinoja (klaver). Kavas on Sumera, Liszt ja Štšedrin. Sellele järgneb kell 18 kontsert, kus esmakordselt tulevad koos ettekandele kõik Erkki-Sven Tüüri Spectrumid. Esitab ansambel Yxus, orelil Ulla Krigul. Samal kontserdil saab kuulda ka Arvo Pärdi teoseid, sh Für Alina ja Spiegel im Spiegel, klaveril Marrit Gerretz-Traksmann. Laupäevase festivalipäeva lõpetab kell 20.30 kontsert, kus musitseerivad Riho Sibul (vokaal, kitarr) ja Ulla Krigul (orel, harmoonium). Kõlavad laulud eesti poeetide tekstidele.

Pühapäeval, 7. augustil kell 12 annab seoses Pühalepa koguduse koori 145. aastapäevaga kontserdi koguduse naiskoor "Anna". Kell 13 algab pidulik kontsert-jumalateenistus, millega tähistatakse oreli saabumist Pühalepa kirikusse. Oreli pühitsemisel osaleb EELK peapiiskop Urmas Viilma ja delegatsioon Rootsist Skövde kogudusest, kust orel Pühalepa kirikusse jõudis. Orelil kaastegevad Ulla Krigul ja Lasse Hagström (Rootsi).

Pühalepa muusikafestivali ajal on koostöös Allika hosteliga kiriku juures avatud festivalikohvik "Gustav". Tänavune festival on eriline ka selle poolest, et samal nädalavahetusel tähistatakse Kärdlas kohvikutepäeva, mis viimastel aastatel on liikunud eel- ja järelkohvikutena Kärdlast välja üle Hiiumaa. Nii kuulub ka festivalikohvik "Gustav" kohvikutepäeva eelkohvikute programmi.

Toimetaja: Mariliis Peterson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: