Ülevaade. Hiiumaa TantsuFestival – kasvulava eesti tantsukunstile 

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Joanna Kalm Autor/allikas: kaader Siim Lõvi videost

Pühapäeval lõppes eesti noorele tantsukunstile keskenduv seitsmes Hiiumaa TantsuFestival, mis toimus 1.-7. augustini Käinas ja mujal Hiiumaal.

Hiiumaa TantsuFestival on arenenud koreograafiatudengite algatatud ettevõtmisest kindla visiooni ja sihtgrupiga omanäoliseks festivaliks. Toonased tudengid tahtsid toetada noort tantsukunsti ja selle arengut, pakkudes osalejaile võimalust liikuda, luua, etendada ning viia tantsukunstis värskelt toimuv tavapärastest keskustest mandril ka kaugemale.

Festivali tegevusulatus on aastate jooksul laienenud, pakkudes nii tantsulisi töötube erineva kogemusega liikumishuvilistele, esitletavate tulemitega lavastusprotsesse, lühiresidentuuri tegevkunstnikele ja noorte, värskelt loometeed alustanud koreograafide etendusõhtuid, mida saavad tasuta vaadata kõik huvilised. Nii laia tegevuste ja loomevõimaluste valikuga on see eesti tantsumaastikul ainulaadne festival. Korraldajate sõnul on nende üheks oluliseks eesmärgiks olnud ka kasvatada noort tantsupublikut ning nende huvi professionaalse tantsukunsti, liikumise ja teatri vastu. See on tänuväärne kasvulava liikumishuviga mõtlevatele noortele inimestele, kes oskaksid hinnata tantsu nii kunstiliigi kui loomuliku enesearenduse juurde kuuluva liikumispraktikana.

Sel aastal osales ameerika koreograafi Cid Pearlmani loomeprotsessis mitu Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna tudengit, kes on võrsunud just sellelt festivalilt. "Oluline on juurutada koostöö aspekti. Tahaksime, et siit väljakasvavad noored säilitaksid mõttemalli koostöö olulisusest ja ühisest tegutsemisest, mitte nii, et igaüks istub oma nurgas," kommenteeris korraldaja Rauno Zubko.

Seekordsel tantsufestivalil peeti viis tantsulist töötuba eri tasemetele ning nädala jooksul valmis loomeprotsessidena kolm tantsulavastust ja üks tantsufilm. Töötubades ja protsessides osalejaid oli kokku registreerunud pea sadakond. Liikumiskogemusi said avardada nii algajad kui kogenumad liikujad ja professionaalidki, tundide valik ulatus laste loovtantsust nüüdistantsu tehnikate, tunnetusliku improvisatsiooni, partnerluse ja isegi parcour’ini.

Hiiumaa Tantsufestivali kavva on alati kuulunud ka etendusõhtud, tutvustamaks eesti nüüdistantsumaastikul toimuvat ka mere taga. Programmi kuulusid selleaastaste lavastusprotsesside tulemid ning valimik viimase hooaja jooksul etendunud eesti nüüdistantsulavastustest.

Noorele tantsukunstile suunatud festivalina kuulub programmi alati üks tudengilavastus. Seekordseks diplomietenduseks oli Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna lõpetanud Siim Praatsi lavastus "Troubled mii", mis portreteeris humoorikalt, ent tehniliselt meisterlikult kahe noore inimese kokkusaamise lugu. Publiku soe vastuvõtt andis märku, et sihtgrupp leidis tööst äratundmishetki. Tunnustust väärib koreograafi võime anda lihtsat, ometi nii suurt teemat edasi tantsuliselt meisterlike lavastusvõtete ning visuaalse ja helilise teatrikeelega, millega kooliealine publik hästi suhestus.

Mõnevõrra ootamatuna, ent kahtlemata värskendavalt mõjus kahe noore naiskoreograafi, Sveta Grigorjeva ja Joanna Kalmu provokatiivsemate tööde valik programmi. Nii Grigorjeva, Jürgen Rooste ja Vootele Ruusmaa luuleetendus "Hullunud luulemasin: Carmina Trash Edition" kui Kalmu soololavastus "Débutante" esitasid küsimusi kunstniku positsiooni ja loomingu vajalikkuse üle, pelgamata nihutada pealtvaatajate mugavuspiire. Alastus pole iseenesest siinsel teatrimaastikul uus nähtus, kuid noorema ja ka vanema kohaliku publiku seas leidus mitmeid, kellele oli säärane vaatajakogemus esmane.

Rahvusvahelise lavastusprojektina etendus festivalil Läti koreograafi Agate Bankava lavastus "Pralle", mida esitas selleks puhuks spetsiaalselt loodud Hiiumaa TantsuFestivali Kompanii. Kogu koosseis oli festivaliga seotud: laval olid kunagised ja praegused korraldajad, esinejad, lavastajad ja abilised. Nõnda tõstis lavastus temaatilisse keskmesse grupidünaamika ja kogukonnatunde, mis oli viidud ülevõimendatud peo vormis ka füüsilistesse äärmustesse. Et "Pralle" etendus Kärdla kohvikutepäeval, jõudis etendusele festivali seni arvukaim hulk tantsuhuvilist publikut: Kärdla jahtklubi angaari ukse taga ootas sissepääsu ligi 200 pealtvaatajat, kes kõik ka etendusele pääsesid ning olid kogetust silmnähtavalt positiivselt üllatunud.

Festivali viimasel päeval toimus Käinas loomeprotsesside tulemite esitlus. Eesti-Norra koreograafidetandemi Külli Roosna ja Kenneth Flaki "Narkissos" arenes välja lavastusprotsessist viiele professionaalsele vabakutselisele tantsijale, milles osalemiseks kandideeriti enne avvalikult. Avatud konkursiga lavastusprotsesse toimub eesti tantsumaastikul harva ning on uute koostöövõrkude ja tantsijate etendamisvõimalustena loojana kahtlemata tervitatav. Tantsijate orgaanilisest liikumiskeelest, teineteisega suhestumisest ja kehade liikumisest lähtuvale helitehnoloogiale tuginev lavastus vääriks jätkuvat etendamist ka väljaspool festivali. USA koreograafi Cid Pearlmani lavastus "Killud toovad õnne" ning Läti koreograafi Ruta Ronja Pakalne ja eesti režissöör Janis Rizhovsi tantsufilm "Ärkamine" pakkusid koostöölist loomevõimalust noortele tantsijatele, kes said protsessis ka oma liikumisideid esitada. Koreograaf Rauno Zubko ja visuaalkunstnik Mikk-Mait Kivi said aga võimaluse nädalaseks loominguliseks residentuuriks, mille tulemist areneb festivali järel audiovisuaalne tantsulavastus.

Seitsmeaastase arengutee läbinud Hiiumaa TantsuFestival üllatab võimalusterohkusega nii professionaalsete ja noorte osalejate kui publiku vaatepunktist. Selle tänuväärseima aspektina võib aga esile tuua kasvulava pakkumise tulevasele professionaalsele tantsuringkonnale ja ka uue põlvkonna tantsupublikule, kes seda hindaks. Hiiumaa TantsuFestivalil kohtuvad erinevad generatsioonid: nii koolitatavad ja liikumishuvilised noored, loometeed alustavad koreograafid kui ka juba tegevad artistid ning kogemustega lavastajad. See pakub ühise loometegevuse võimalust siinsele tantsukogukonnale ning tasemel vaatajaelamusi tantsuhuvilisele publikule.

Tantsukunst on eesti teatrimaastiku suuruse kohta elujõuline ning väärib jätkusuutlikkuseks ning kvaliteedi süvendamiseks kasvulava, mida Hiiumaa TantsuFestival edukalt pakub. 

 

Vaadake pilte festivalist.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: