Tanel Veenre avab näituse mälust ja unustamisest ({{commentsTotal}})

{{1471615788000 | amCalendar}}
Tanel Veenre
Tanel Veenre "TAHE", fragment näituselt. Autor/allikas: Tanel Veenre

Ehtekunstnik Tanel Veenre avab isikunäitus "TAHE" Tallinna Kunstihoone galeriis 19. augusti. Veenre näitusetervik ehitub kahe jõujoone ümber lahti rulluvale draamale: seekord mälu ja unustamise, ehte varjava ja nähtavaks tegeva funktsiooni suhtele. Kaks teemat – must ja valge kahes – valges ja mustas – galeriiruumis.

Näituse autori mure õhtumaise kultuuri pärast, selle sajandite jooksul varjamise ja alastioleku mängus kujunenud monumendi tahkumise ja elust tühjaksjooksmise pärast ei ole juhuslik uid, see on järjekindlalt sõnastunud tema ehteraamatute tekstides ja peegeldunud tema töödes. Jõuliselt, isiklikult ja ometi delikaatselt pihivad mõlemad muuhulgas, et kunstnik suudab kõnelda ning kujutada vaid sellesama kultuuri rafineeritud keeles, et muudmoodi eksistents on tema jaoks mõeldamatu.

"Kui Vanale ja Väsinule elu sisse puhumiseks piisaks Teda loova inimese vigu, kohmakusi, ebatäiust ja kohatist julmust sisaldavast hingeõhust, siis on need teretulnud ka Tanel Veenre efektse esteetikaga ehetesse. Adekvaatne viibimine tänases päevas ühes ilust ja idealismist hooliva töö- ja õnnelik olemise võimega on Tanelit saatva taustaloo alustalad. Kunstniku mõte ja töödetagused žestid on küllastunud üheltpoolt emotsionaalsusest ja teisalt julgest pragmaatikast." (Näituse kaassõnast.)

Puust ja luust voolitud volangides on püüe puhastada mõtlemist, teekonda ja lõpuks ka kujundit. Draperii kujund ise on banaalne, seal nagu ei juhtuks midagi. Kuid minu jaoks kätkeb neis valgetes voltides kogu õhtumaise kultuuri lugu - antiigist kristliku kultuurini. Keha kohalolu markeerimine, varjatud erootika ilma milleta polekski midagi. Selle seeria nimetasin TAHE. Tumedate raamatute seeria on keerukam, kihilisem, mitmetähenduslikum. See hakkas kummitama aastate eest … Möödunud sügisel võtsin teema taas ette ning hakkasin raamatuid juurde voolima - nii eebenipuidust kui gagaadist. Tekkis link Eco "Roosi nimega" - õhtumaise sõnalise tarkuse hävinguga. …Sõna võimetus kirjeldada asjade olemust, ja kultuuri püüe seda kõige kiuste üha uuest teha. Viimane ots on juba päris raamatutest ehted - peamiselt siis raamatut läbistava auguga käevõrud. Tundus kujundina võimas - suruda käsi läbi sõna, hävitades nii raamatu sisu, tühistades sõnumi. Selle seeria nimetasin ROOSI NIMI.
Tanel Veenre

Tanel Veenre (sündinud 1977) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ehte-sepakunsti erialal, täiendanud ennast Gerrit Rietveldi Akadeemias Amsterdamis ja Central St Martins´s Londonis. Tema loomingut on esitletud rohkem kui 150 näitusel Eestis ja mujal, ta on lugenud loenguid ja juhendanud töötubasid Euroopast Brasiilia ja Hiinani.

Veenre loomingut esindavad ehtemaailma tippgaleriid: Platina (Rootsi), Ornamentum (USA), SODA (Türgi), Biro` (Saksamaa), Ra (Holland), Pont&Plas (Belgia). Autoriraamatud "EHE" (2009) ja "Käeulatuses / Handful" (2015). Hetkel töötab professorina Eesti Kunstiakadeemias, kaubamärgi TVJ disainerina ning vabakutselise kunstnikuna.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: