Tänavune Valge Daami etendus sisaldab kaht ajaliini ja rohkelt videoefekte ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Valge Daami aeg on Haapsalu suve suursündmus, mis meelitab kuurortlinna tuhandeid külalisi. Valge Daami programmis on alati olnud keskne koht selle legendi ainelisel vabaõhulavastusel. Tänavu suvel toodi üle mitme aasta lavale uus Valge Daami etendus "Südamega läbi müüri".

Jan Kausi kirjutatud näidendis jooksevad kaks paralleelset ajaliini. Ühes tegutsevad teada-tuntud tegelased Valge Daami legendist, teises toimetab 1980. aastatel Valge Daami etendust mängiv näitetrupp. Lavastuses on oluline roll müürile kuvatavatel videoefektidel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui lihast ja luust näitlejatele saab lavastaja jagada juhtnööre käigupealt, siis eriefektidega on asi aga natuke keerulisem.

"Kes vähegi tehnilise protsessiga kursis on, need teavad, et isegi kui videos muutust tehakse, siis on tunde ja tunde renderdamist ja ootamist, mis see tulemus on. Selles mõttes on videoga valuline ettevalmistusprotsess olnud, aga tulemus on seda väärt," rääkis "Südamega läbi müüri" lavastaja Aleksander Ots.

Publikuhuvi on Valge Daami legendi lavale toomise vastu püsinud juba aastakümneid. Tänavuse etenduse peaosatäitja Loore Martma hinnangul on armastuse teema see, mis rahva ikka ja jälle Haapsalu piiskopilinnusesse toob.

"See on see sama usk ja lootus selle igavese armastuse poole. Nagu meil siin lavastuse lõpus ka kõlab, et maailmal on alati vaja veel üht armastajat. Nii et ma arvan, et see on see, mis toob uuesti siia kokku igal aastal," lausus Martma.

"Südamega läbi müüri" projektijuht Anneli Aken on kaasa löönud kümne erineva Valge Daami etenduse juures. Tema sõnul on augustikuine Valge Daami aeg Haapsalu kultuurisuve lahutamatuks osaks.

"See ongi kõige olulisem osa Haapsalu suvest. Mis siis veel? Meil on väga palju toredaid festivale ja üritusi, aga see on ja jääb ja teen kõik endast oleneva, et see traditsioon kestaks," lubas Aken.

Valge Daami etendusi on Haapsalus mängitud igal suvel alates 1979. aastast, mil tähistati linna 700. sünnipäeva.

"Südamega läbi müüri" viimane etendus mängitakse Haapsalu piiskopilinnuses pühapäeva õhtul kell 22.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: