Tartu Kunstimaja näitusetrio: Allik, Pangsepp, Kaselaan ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jass Kaselaan
Jass Kaselaan "Majakas" (detail), autoritehnika, 2015 Autor/allikas: Tallinna Kunstihoone

Tartu Kunstimaja avab 25. augustil taas kolm näitust korraga: Peeter Alliku, Priit Pangsepa ja Jass Kaselaane omad.

Peeter Allik „Siin kaigub sügislinnu hüüd“
25. 08. – 18. 09. 2016 Tartu Kunstimaja suures saalis

Nii graafiku kui maalikunstnikuna tuntud Peeter Allik on Eesti poliitilise satiiri suurkuju. Näitus „Siin kaigub sügislinnu hüüd“ Tartu Kunstimajas keskendub Alliku maaliloomingule. Paralleelselt viimasel paaril aastal valminud töödega esitab näitus valiku 80ndate lõpus ja 90ndatel ning käesoleva sajandi alguses teostatud maalidest.

Peeter Allik (sündinud 1966) kuulub Kursi Koolkonna asutaja liikmete hulka. On pälvinud nii Ado Vabbe, Konrad Mäe kui Kristjan Raua preemia ning rea peamiselt graafikakunstile keskenduvaid preemiad kodu ja välismaal.

Priit Pangsepp „Viljandi Priit“

25. 08. – 18. 09. 2016 Tartu Kunstimaja väikseses saalis

Priit Pangsepa enesekaemuslik maalinäitus „Viljandi Priit“ annab sissevaate Pangsepa viimase paari aasta loomingusse. Pangsepa allegoorilise süžeega maale iseloomustab irooniline pilk inimeseks olemise eksistensialistlikele probleemidele, kuid moraliseeriva ängi asemel tervitab kunstnik vaatajat süüdimatu hedonismiga.

Priit Pangsepp (sündinud 1966) on üks Kursi koolkonna asutaja liikmeid. Pangsepp lõpetas Tartu Kunstikooli 1985, on 1992. aastast Eesti Kunstnike Liidu ja Tartu Kunsntike Liidu liige. Pangesepp on osalenud Tartu Kunstimajas mitmel Kursi koolkonna näitusel ning olnud eksponeeritud aastanäitusetel, kuid viimasest isiknäitusest Tartus möödub tänavu kümme aastat.

Jass Kaselaan „Majakas“

25. 08. – 18. 09. 2016 Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis

Jass Kaselaane objekt „Majaks“ oli esmakordselt eksponeeritud käesoleva aasta kevadel Tallinna Linnagaleriis. Mängimine sõna ja skulpturaalse vormi kooskõlale ning vastuolule on Kaselaant paelunud õpingutest saati – nii oli ta bakalaureusetööks kümme aastat tagasi Tartu Kõrgemat kunstikooli lõpetades abstraktne vorm nimega „Armastus“.

"Kui ma alguses püüdsin vormitust vormida, siis lõpuks tekkisid ikka mingisugused nägemused, mida see asi meenutab ja ma püüdsin sellele anda mingit püüdlust või soovi kuuluda. Inimene on tahes-tahtmata niimoodi ehitatud, et ka vormitutes asjades kipub ta nägema või leidma vormi või mingisugust konkreetset objekti" selgitas Kaselaan “Majakat” ERR-ile.

Selle selgituse alusel võib “Majakat” pidada mõtteliseks jätkuks Kaselaane 2014. aastal Artishoki Biennaalile teostatud objektile “Nimetu”. Olenemata autori väitest, et tegemist on abstraktse vormiga, nägid toona kõik selles laeva.

Jass Kaselaan (snd 1981) on üks Eesti tunnustatumaid skulptoreid. 2011. aastal pälvis ta Anton Starkopfi preemia, 2014. aastal võitis ta Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi väljaantava Köler Prize skulptuuride grupiga „Nukkude väljak“, mida eksponeeriti 2015. aastal ka Läti Kunstimuuseumis ning mis on 2016. aastast eksponeeritud Kumu Kunstimusueumi õeul. Kaselaanel on varem olnud kaks isiknäitust Tartu Kunstimajas - 2011. aastal „Hingede rändamine“ suures saalis ning 2012. aastal „Aed“ monumentaalgaleriis.

Kaselaan lõpetas Tartu Kõrgema Kunstikooli 2006. aastal ning kaitses 2008. aastal magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias. 

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: