Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotšis eellinastus edukalt Aljona Suržikova dokfilm "Lumi Punasel Lagedal"

"Lumi Punasel Lagedal" eelesilinastus. Paremal Aljona Suržikova.

27. augustil tähistas Estosadok ehk Eesti Aiake (Eesti küla Sotši piirkonnas Venemaal) oma 130. juubelit. Peoprogrammis eelesilinastus eesti režissööri Aljona Suržikova dokumentaalfilm.

2007. aastal tegi Vene president Vladimir Putin ettepaneku korraldada taliolümpiamängud suvises kuurordis Sotšis. Alates sellest ajast algas intensiivne ehitustegevus, mis muutis põhjalikult Eesti Aiakeses elavate inimeste elusid. Režissöör Aljona Suržikova ja tootmisfirma Amrion võttegrupp jälgisid selle küla elu ja muutusi alates 2008. aastast.

Eesti Aiakese sünnipäevapeole olid lisaks kohalikele tulnud eesti juurtega inimesed kõrvalküladest ning Abhaasia eestlased Salme ja Sulevi küladest. Kohal olid ka Eesti Suursaatkond Moskvas esindajatena konsul Ulvi Peets ja pressidiplomaat Silver Küngas. Pärast kontserti näidati filmi "Lumi Punasel Lagedal". Kohapeal oli filmi sisse juhatamas režissöör Aljona Suržikova. Eesti kultuurimaja 200-kohaline saal ei mahutanud huvilisi ära ja paljud pidid seetõttu istuma lisatoolidel või lausa põrandal.

"Filmi linastus oli äärmiselt emotsionaalne. Eelnenud kontserdi üheks meeldejäävamaks osaks oli Eesti Aiakese lastekoori Päike eestikeelne esinemine. Kooris on lisaks eesti juurtega lastele ka palju vene lapsi. Huvitav on see, et nad kõik soovivad eesti keelt õppida," rääkis Suržikova. "Südant soojendas ka see, et esinesid veel mitmete rahvuste esindajad: tšetseenid, grusiinlased, kreeklased, venelased, kes nii oma õnnesoovid edasi andsid."

Dokfilm "Lumi Punasel Lagedal" linastub Eesti kinodes sügisel.

Sotši lähistel mägipiirkonnas elab juba kuues põlvkond Eestist ümberasunud eestlaste järeltulijaid. "Paljud kohalikud elanikud sooviksid õppida eesti keelt, oma esiisade keelt, kuid neil pole ei õpetajaid ega õpikuid ning puudub mistahes rahastus taoliste õpingute läbiviimiseks," nentis Suržikova, kes on filmivõtete ajal korduvalt Eesti Aiakeses käis.

Kõik huvilised võivad toetada Estosadoki küla elanikke ja aitada soetada eesti keele õpikuid või toetada eesti keele kursuste korraldamist nende lastele Hooandjas.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: