Arvustus. Haruki Murakami realistlik psühholoogiline analüüs ({{commentsTotal}})

Haruki Murakami
Haruki Murakami Autor/allikas: Scanpix

Uus raamat
Haruki Murakami
"Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastad"
Tõlkinud Margit Juurikas
255 lk
VarrakHaruki Murakami on loonud mitmete raamatute jagu maagilisi maailmu, mis uputavad lugeja oma sügavustesse. "Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastad" pole selles suhtes erand. Raamat jutustab kolmekümneaastasest mehest nimega Tsukuru, kes töötab raudteejaamade insenerina. Nooruses kuulus ta sõpruskonda, kes veetis pidevalt koos aega. Ühel päeval aga heitsid teised liikmed ta grupist välja. Miks, seda Tsukuru ei teadnud, aga oma iseloomule vastavalt ta vastu vaidlema ei hakanud. See valu jäi teda aastateks painama, takistades tal luua uusi sõprussuhteid ja eluga edasi minemast, nagu Tsukuru isegi sõnab: "Mälestusi on võimalik varjata, kuid ajalugu muuta ei saa." (lk 135).

Tsukuru tegelaskuju kaudu on Murakami kujutanud kaunilt lähedaste kaotusvalu, pidevat üksindust ja painavat üksildust. Teoses on depressiooni kujutatud realistlikult, liigse draama või pingutusteta. Lisaks psühholoogilisele aspektile on Murakami rikastanud lugu ülipeente detailidega, lisades neid peaaegu märkamatult. Nii tutvub lugeja lisaks Jaapani kultuurile ja kommetele ka raudteejaamade ehitusprotsessiga, Ungari helilooja Ferenc Lisztiga ja automargiga Lexus. Või kas te näiteks teate, keda kardavad soomlased metsas kohata? Seekord tuleb Murakami päris lähedale ja räägib meie naabritest.

Murakamit varem vaid inglise keeles lugenuna üllatusin eestikeelses tõlke üldise hõngu ja ka ilusa keele tõttu. Tundub, et Murakami on leidnud viisi, kuidas oma teoste tõlkimine lihtsaks teha. Nimelt on tal küllaltki omapärane viis kirjutada laused kõigepealt inglise keeles ja alles seejärel tõlkida jaapani keelde.

Tegu on ääretult nauditava teosega, ja kui leidub veel keegi, kes Murakamiga tuttav pole, sobib "Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastad" sissejuhatuseks – raamat on võrreldes teiste Murakami teostega küllaltki lühike, aga annab autori maailmapilti kenasti edasi. Jah, võrreldes raamatuga "1Q84" on "Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastates" maagia enamuses asendatud realismiga, aga autor on siiski siia-sinna lisanud veidi midagi, mis igapäevaellu ei kuulu.

"Värvitu Tazaki" analüüsib inimeste mõtlemist, käitumist ja ilmselt on igal lugejal võimalus leida midagi tuttavat. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: