Muusikapäev toob endaga üle 150 tasuta lühikontserdi ({{commentsTotal}})

Kontsert Nordea panga fuajees
Kontsert Nordea panga fuajees Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Juba neljandat aastat toimuv muusikapäev toob 1. oktoobril kuulajateni rohkem kui 150 tasuta lühikontserti, millele lisanduvad kohtumised heliloojatega, lisaprogrammid "Kõlame kaasa!" ja "Eesti muusik maailmas", muusikapreemiate tseremoonia ning palju muud põnevat.

Muusikapäev jätkab traditsiooni ja kutsub kõiki võtma hetkeks aeg maha, et märgata ja kuulata muusikat meie ümber. Nii täitub rahvusvahelisel muusikapäeval elava muusikaga terve Eestimaa, alates kaevandusmuuseumist, lõpetades KUMU kunstimuuseumiga, jätmata vahele Kihnut ja Ruhnutki.

Muusikale tähelepanu juhtimiseks kuuleb kontserte nii tavapärastes kui ka ebaharilikes paikades. Nõnda võib näiteks ooperilavadelt tuntud Mati Turi leida esinemas Kalma saunast, Reva laudas paitavad kõrvu Saku Mandoliinid, Võru metsade vahel RUUP kõlakojas avaneb võimalus kuulda Eesti noorte segakoori, Haapsalu neuroloogilises rehabilitatsioonikeskuses asuvad üles Kristjan Kannukene ja Henri Zibo, kuid armastatud klassikatähed rivistavad end üles ka näiteks Jõhvi kontserdimaja saalis.

Muusikapäev keskendub klassikalisele muusikale, ent kava on mitmekülgne ja muusikalisi tervitusi kuuleb jazzist pärimusmuusikani. Muusikapäevaga ühineb üle mitmesaja esineja, nende seas parimaid professionaalid ja tippkollektiivid, kuid samuti peetakse oluliseks ka noori muusikaõppureid, kes sel päeval juba legendaarsete muusikutega lava jagavad. Seega võib näiteks Sindi seltsimajas kuulda Tallinna muusikakeskkooli noori interpreete, kui samal ajal astub Telliskivi loomelinnakus üles Eesti riiklik sümfooniaorkester. Pianist Johan Randvere ja klarnetist Marten Altrov annavad 1. oktoobril lausa kuus lühikontserti, alustades Võru turult, kulgedes kontsert kontserdi haaval pealinna poole.

Hommikutervituseks antakse seekord teatepulk Tartule, kui kaarsilla täidavad hommikutunnil muusikaga Tartu noortekoor ja üliõpilaste segakoor, kus teiste seas kõlab pidulikult Olav Ehala ja Leelo Tungla loodud muusikapäeva tunnuslaul "Laulu sünd".

Esmakordselt toimub väliskontsertide programm "Eesti muusik maailmas", mis pöörab tähelepanu kohalike muusikute professionaalsusele ja loob kultuurisilla maailma metropolidega. Nagu igas sadamas leidub eestlane, on igas suurlinnas mõni Eesti muusik. Tänavu kuuleb muusikapäeva kontserte ka maailma metropolides, alustades New Yorgist ja Washingtonist, lõpetades Londoniga, kus esinejate ridades Hando Nahkur, Sten Heinoja jt.

Samuti käivitatakse esimest korda lisaprogramm "Kõlame kaasa!", mis kutsub endast märku andma kõiki, kes tahavad rahvusvahelise muusikapäeva pidustuste osaks olla. "Programmiga on oodatud liituma kõik kes soovivad muusikapäeval koos kõlada ning ka ise sel puhul tasuta avaliku kontserdi korraldada," täpsustas projektijuht Marili Jõgi.

Lisaks kontsertidele on kavas kohtumised heliloojatega ja palju muud põnevat. Nii on võimalus lähemalt tutvuda näiteks omanäoliselt värske käekirjaga Tatjana Kozlova-Johannesega või esitada küsimusi õhuliste ja ülevate helidega publiku südame võitnud Pärt Uusbergile.

Muusikapäeva sõlmib kokku traditsiooniline Eesti muusikanõukogu ja Eesti kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali muusikapreemiate tseremoonia, mis tänavu toimub KUMU kunstimuuseumis algusega kell 19. Dirigent Risto Joosti juhatamisel saab kuulda Tallinna kammerorkestrit. Sündmuse lavastajaks on Veiko Tubin ning õhtujuhiks Priit Pius. Tseremooniat on kõikidel huvilistel võimalik jälgida ETV otseülekande vahendusel.

Kõik lühikontserdid üle Eesti on publikule tasuta, küll aga tuleb mõne toimumispaiga eripära tõttu eelregistreeruda.

Toimetaja: Kerttu KaldojaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: