Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Margus Haav: pole midagi tüütumat kui keskealise mehe sisemonoloogide kirjeldamine. Üritasin seda vältida

Ajakirjaniku ning vähemalt tuhande kultuuriarvustuse autori Margus Haava tulevikumaastikel rändav debüütromaan "Kuidas lõhnab kuri" on teekonnalugu, mis püüab järgida postapokalüptilise maailma kirjeldamise klassikalisi väärtusi.

"Aatomisõdade, tsivilisatsiooni hävingu järgne aeg, mere ja kaljude vahele peitunud külast, käputäie inimeste viimasest pelgupaigast, mis – nagu kõik muugi – ühel ööl ootamatus rünnakus oma otsa leiab," kirjeldas teost kirjanik ja luuletaja Eeva Park. "Põgenema pääsevad kolm meest ja üks poiss, kes läbi uskumatute, õõvastavalt veriste ohtude, geomeetriliselt kuhjuvate laibahunnikute saatel, tuhande kilomeetri kaugusel asuvasse Linna teele asuvad."

Piirsituatsiooni asetatud inimeste erinevaid saatusi ja dilemmasid käsitlevas teoses vaadeldakse üldinimlikke teemasid nagu truudus, isadus ja armastus. Kas diametraalselt muutunud maailmas muutub ka inimloomus? Kui habras on eetilisi tõekspidamisi ja uinuvat kiskjainstinkti lahutav piir? Kas püsiväärtused püsivad läbi aja või nihkuvad ja paigutuvad ellujäämisinstinkti dirigeerimisel ümber? Teos ei moraliseeri ega üritagi kehtestada mingit tõemonopoli, vaid jätab lugejat alahindamata otsad lahtiseks.

"Tekst mõjub siiski usutavalt, mitte küll väga sügavuti, kuid siiski selgelt eristuvate tegelaste ühtmoodi jubedad siselood on isegi sisenduslikud, mis sellise läbini verdtilkuva ulmeromaani teemaarengut arvestades, on juba omaette saavutus," kinnitas Park. "Loos on olemas nii kaasakiskuv algus, uus religioon kui ka puänt. Erinevalt paljudest teistest ulmekäsikirjadest on selles romaanis teatud sorti ehedat jõudu."

"Eesti kirjanduses pole midagi tüütumat ja isekamat kui keskealise mehe sisemonoloogide ja argimaailma kirjeldamine," kommenteeris Margus Haav. "Keskealise iseka mehena on mul sisemonoloogidega vahetu kogemus ning sestap püüan vähemasti oma tekstis lugejat sellest iga hinna eest säästa. Ning tegelikult tahtsin kirjutada lihtsalt ühte põnevat ja haaravat futuristlikku seiklusromaani, mis parimal juhul paneks natuke mõtlema elu hapruse üle."

"Kuidas lõhnab kuri" ilmus kirjastuses Fantaasia.

"Nägin seda teost romaanivõistluse žüriis olles ning see jäi kohe silma põneva postapokalüptilise sündmustikuga," rääkis Fantaasia juht Eva Luts. "Ulmekirjastajana hoidsin pilku peal mitmel lootustandval ulmekäsikirjal ja rõõmustasin uue autori üle, kes loodetavasti ka edaspidi midagi kirjutab." 

Margus Haav on ka ERRi kultuuriportaali sage kaasautor. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: