Arvo Volmeri Haydni orkester esineb mahuka suvekontsertide programmiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Dirigent Arvo Volmer
Dirigent Arvo Volmer Autor/allikas: ERSO

Itaalia kahe provintsi, Bolzano ja Trento ühine Haydni nime kandev orkester (Orchestra Haydn di Bolzano e Trento) planeeris peadirigent Arvo Volmeri käe all 24 kontserdiga suvesarja, mida esitatakse Itaalia eri paigus ning ka naabermaades.

Haydni orkestri suvesari (Haydn's Summer) algas 19. juulil Dobiaccos ja lõpeb 29. septembril Monacos. Selle sarja õhtud ei toimu neis saalides, kus läbi hooaja esinetakse, s.o Bolzano ja Trento Auditorium'ides. Sümfooniliste kavade vahel mängivad orkestri omad muusikud külalissolistide osalemisel ka kammerkavu.

Peadirigent Arvo Volmeri esimene suvekontsert leidis aset 19. juulil Lõuna-Tiroolides Austria piiri ääres Dobiaccos (saksa keeles ka Toblach), kus helilooja Gustav Mahler veetis mõnedki oma suved. Haydni Orkester osales "Mahleri nädalail" ("Settimane Musicale Gustav Mahler"), kava peateoseks Mahleri nime kandvas saalis oli helilooja Esimene sümfoonia "Titaan" D-duur, esitati ka Mahleri Sümfooniline prelüüd Anton Bruckneri redaktsioonis ning Bedřich Smetana poeem "Vltava".

Orkestri teine kontsert Volmeri käe all toimus 24. juulil Austrias Erli festivalimajas pidustustel "Tiroler Festspiele Erl". Selle kava avas Arvo Pärdi "Cantus in Memory of Benjamin Britten", seejärel ettekandel Dmitri Šostakovitši Klaverikontsert nr 1 c-moll (trompetiga), Igor Stravinski "Pulcinella" süit ning Sergei Prokofjevi Sümfoonia nr 1 D-duur "Klassikaline". Solistid olid Alberto Ferro klaveril ja Bertold Stecher trompetil. Juulikuul jõudis Arvo Volmer ära käia ka Brasiilias ning juhatada kaht kontserti São Paulos, seal olid tal kontserdid juba ka märtsis.

Haydni Orkestri järgmisi õhtuid juhatas itaalia dirigent ja helilooja Roberto Molinelli, need olid populaarse kavaga ja mitmete oma seadetega viis kontserti 28. juulist kuni 3. augustini. Muusikat kõlas Rossinist kuni tangodeni: esitatavate autorite hulgas veel Bartók, Brahms, David Bowie, Enya, Antônio Carlos Jobim, Leonard Bernstein, Ástor Piazzolla. Neli kontserti sai endale Argentinast pärit Luis Rafael Salomon, tema kavad olid klassikalisemad (Mozart, Prokofjev), festivalidel Bolzanos, Cortina d'Ampezzos, Siusis jm. 14. augustil seisis Arco lossis orkestri ees aga walesi helilooja Karl Jenkins, juhatades oma kuulsat rahumissat "The Armed Man". 26.-28. augustil dirigeeris Haydni Orkestrit, sh ka oma uusteost kolmel õhtul flötisti ja heliloojana tuntud itaallane Giampaolo Pretto.

Arvo Volmer dirigeeris suvesarjas veel ka eilset 2. septembri kava, mis taas kõlas Gustav Mahleri saalis Dobiaccos. Siin oli kaastegev kolmest konservatooriumist (Innsbruck, Trento, Bolzano) tulnud tudengite koondorkester. Ettekandel olid Maurice Raveli "Hispaania rapsoodia" ning Hector Berliozi "Fantastiline sümfoonia". Nüüd avab ta Trentos ja Bolzanos Haydni Orkestri statsionaarse hooaja oktoobri keskpaiku.

Neli viimast Haydni Orkestri suvesarja kontserti mööduvad slovaki dirigendi, Torino RAI orkestri peadirigendi Juraj Valčuha (18.-19. september) ning saksa maestro Hansjörg Albrechti käe all (24. ja 29. september). Need kuuluvad järgemööda Reggio Emilia ja Perugia (kaastegev Sloveenia Filharmoonia koor) ning Pisa ja Monaco festivalide programmi. Viimane, 29. septembri kontsert leiab aset Monaco Prinzregententheateris ja ettekandel on Felix Mendelssohni oratoorium "Paulus" op. 36, kus on kaastegev Müncheni Bachi koor.

Arvo Volmeri esimene oma orkester oli ERSO (peadirigent 1993-2001), seejärel oli ta peadirigent 1994-2005 Oulu Linnaorkestri ees, alates 2004. aastast (kuni 2013. a) rahvusooper Estonia loominguline juht ja peadirigent ning samas 2004 – 2013 ka Adelaide'i sümfooniaorkestri peadirigent Austraalias. Haydni Orkestri peadirigendiks sai ta 2014. aastal.

Ei ole liigne meenutada, et just Arvo Volmer on ka ERSO viinud kuulsatele festivalidele: Balti festival Stockholmis 1992, "EuropaMusicale" Münchenis 1993, Menuhini festival Gstaadis 1997, Läänemere festival Stockholmis 2005.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: