Arvustus. Kärinapoplegendid Dinosaur Jr. oma tuntud headuses ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Dinosaur Jr.
Dinosaur Jr. Autor/allikas: Ansambli FB lehekülg

Uus plaat
Dinosaur Jr.
"Give a Glimpse of What Yer Not" (Jagjaguwar)
7/10

USA indie-rock legendide Dinosaur Jr. algse karjääri saab jagada mõtteliselt kaheks. Kaheksakümnendate koosseis sisaldas lisaks laulja-kitarrist-põhilaulukirjutaja J Mascis´ele veel bassimeest-lauljat Lou Barlow ja trummarit Murph (alias Emmett Murphy). Salvestati sõltumatutele firmadele kolm esimest plaati, millest teine "You're Living All Over Me" on käredamat sorti kitarripopi klassikuna tunnustatud.

Siis hakkas kuldkoosseis suure tüliga lagunema, Mascis puksis Barlow ansamblist välja ja 1990ndad olid suurleibeliaastad. Sel teisel perioodil asendus kärarikas power-trio kõlapilt kuulajasõbralikuma fooniga ning üsna tihti oli plaatidel suur osa partiidest Mascise poolt sissemängitud. Pärast viienda albumi "Where You Been" tuuri pani Murph oma trummariposti maha ning ise trummarina alustanud J Mascis mängis järgneval kahel plaadil need partiid ise sisse. Laialiminek tuli aastal 1997 ja J Mascis hakkas tegelema soolokarjääriga. Juba Dino Jr. päevil oli Barlow ise pannud kokku kõrvalprojekti Sebadoh, millest saigi bassisti põhibänd 1990ndate saabumisel, omandades oma koha lo-fi skeene arengus.

Barlow ja Mascis hakkasid ära leppima siis, kui viimane esimese kontserte hakkas külastama. Järgnes paar sporaadilist lavajagamisepisoodi ja siis sai Mascis kolme esimese plaadi õigused re-reliisiks plaadifirma Merge alt SST leibeli käest tagasi. Dinosaur Jr. astus originaaltriona lõpuks üle 2005. aasta aprillis ühes telesaates. Juunis järgnes juba Euroopa tuur. Tänaseks on Dinosaur Jr. originaalkoosseis taasühinenuna koos olnud kauem, kui bändi esimesel perioodil.

Esimene taasühinemisplaat "Beyond" (2007) sai sooja vastuvõtu osaliseks ja kuigi stiililiselt oli rohkem ühist suurleibeliperioodiga, oli ansamblitunnetus võrreldes post-Barlow perioodiga jõulisem. Pärast lepingut plaadifirmaga Jagjaguwar on väljastatud veel "Farm" (2009) ja "I Bet on Sky" (2012). Nüüd, neli aastat pärast viimast ka "Give a Glimpse of What Yer Not".

Kui "I Bet on Sky" sisaldas rohkem klahvpille, siis juba avalugudest "Goin Down" ja "Tiny" (vaata alt videot) on kuulda, et Dinosaur Jr. on auga jäänud oma kärinapopi liistude juurde ja kui kuulebki veidi elektriorelit kolmandas loos "Be a Part", on tegemist kirsiga tordil. Trio kõlab uuel plaadil üsna helgelt ja sundimatult, justnagu pühapäevasel jam-sessioonil garaažis. Aeg-ajalt kruvib Mascis oma kitarrisoolodega pinget, ses suhtes on eriti soovitatav kuulata lugusid "I Walk for Miles" ja "Knocked Around", millest viimane algab üsna leebelt, aga krutib tempot ja intensiivsust teises pooles kõvasti üles. Üldiselt aga loob Mascis oma kitarridega üsna päikselise ja ehk nimme laisa meeleolu. 

Nagu tavaks saanud viimase kümne aasta plaatidel, siis paar lugu albumi kohta kirjutab Lou Barlow ja need eristuvad J Mascisi omadest märkimisväärselt. Nii "Love Is…" oma folgiliku energia kui ka lõpulaul "Left/Right" oma pingestatud tunnetuse poolest. Barlow paistab oma lauludega vähem mugavustsoonis võrreldes J Mascisiga. Üldiselt võib aga albumi "Give a Glimpse of What Yer Not" puhul järeldada, et võrreldes paljude teiste taasühinenud bändidega, kes tihti takerduvad enesekarikatuuri, on Dinosaur Jr. tagasitulnuna suutnud säilitada oma tuntud headuse. 

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: