Pille-Riin Purje teatrikommentaar: 27. lennul on rohtu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Revolver" Autor/allikas: VAT Teater

VAT Teatri lavastus „Revolver“: lavastaja Karl Koppelmaa, osades 27. lennust võrsunud näitlejad.

VAT Teatri nutikas mängukava on rikastunud uuslavastusega "Revolver", mil väljakutsuv žanrimääratlus: absurd relvaähvardusel. Mängivad viis noort näitlejat, kes lõpetanud lavakooli 27. lennu. Vabakutselise Karl Koppelmaa lavastus tõukub ungari kirjaniku Gábor Görgey 1969. aasta näidendist "Vader, kus tukk on?". Näitetrupp käitub algtekstiga suveräänselt, mängulaad on tulvil kelmikaid üllatusi. Kavaleht seletab brikolaaži mõistet ja brikolööride viisikuna Lauli Otsar, Markus Habakukk, Jürgen Gansen, Karmo Nigula ja Risto Vaidla mängu viskuvadki.

Tajutav on järjepidevus 27. lennu koolitöödega, silla saab luua lavastuseni "Uhkus ja eelarve", aga mitte ainult, meenub näiteks lavakava "...ja Sõna sai lihaks".

Vaimukas ja sisutihe emakeele- ja kultuuritunnetus, tsitaadipildid Läti Henriku Liivimaa kroonikast Tšehhovini, lustiv-löövad sõnamängud, vahetud seosed Eesti eluga mitmes vald- ja kildkonnas... Nii rikkalik mänguvõttestik muudab vaataja meeled kohemaid erksaks.

Tajutav oli revolverdamise improvisatsioonilisus, mille ulatusest ainsa vaatamisega aimu ei saa. Kui mängus on ilmselt 7–8 padruniga revolver, võib too põrguline ka kogemata pauku teha või mitte teha!?

Eriti ligitulevaks muutub lavaelu hetkest, mil üks tegelasi avaldab soovi näitemängus paus teha, et vahetumalt arutleda mängu tagamaade üle. Järgnevaid lugusid endast ja oma vanavanematest võib võrrelda Merle Karusoo elulooteatriga, ent miski on ka põhimõtteliselt teisiti. Noorte pihtimuslaadis torkab silma-kõrva kerguse vaim, isiklikkus mitte ängi, vaid naeratuse kaudu, mis tõsidust ei lahjenda, vastupidi. Mängurõõmust laetud "Revolvri" energia inspireerib. Tahaks veel lugusid kuulata, ei ole kiiret!

Viimasel ajal on me teatripildis ja arutlusis "kiirʼ küll tulema" autoriteatri isiklikkuse ja n-ö aegunud valmisnäidendite vastandamine. Tundub, et sellegi vastu on 27. lennul rohtu, mis avitab. "Revolver" liidab kaks poolust nõnda, et kumbki teist ei halvusta ega välista.

Muuhulgas viidatakse laval Juhan Viidingule. Mulle meenus Rahvusraamatukogu Tornisaalis Viidingu "avatud laul": see on see luuletus vasakust ja paremast ja kolmandamast käest...

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: