Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Blood Orange'i radikaalpop

Blood Orange
Blood Orange Autor/allikas: Scanpix

Uus plaat

Blood Orange
"Freetown Sound" (Domino)

9/10

Kunagise post-hardcore-rühma Test Iciclesi kitarristi, hilisema folkmuusiku Lightspeed Championi ja A-liiga produtsendi (Britney, Kylie, Carly Rae, kõik need popid naised) Devonté Hynes'i kolmas album Blood Orange'i nime all on taas suurepärane, ilmselt käesoleva aasta parimate albumite kokkuvõtete kindel esikümne külaline. On küll võimas ja mitmekihiline plaat, mille kohta on isepäine autor öelnud, et see on tema versioon Beastie Boysi albumist "Paul's Boutique". Teisalt võinuks ta näiteks tuua ka ükskõik millise albumi raamatust "1001 albumit, mida elu jooksul peab kuulama".

"Freetown Sound" sisaldab 80ndate sündipoppi, neosouli, indie't, jazzi, new wave'i, avangardi, gospelit ja elektroonikat, pluss tänavamüra ja filmisämpleid. See on kergelt kuulatav, sellesse hiilgava produktsiooniga plaati on hõlbus armuda, ta paitab mõnusalt kõrvu, ent ometi pole mingil juhul lihtsakoeline plaat. Lisaks on selles üsna tugev poliitiline sõnum. Pealkiri on näiteks laenatud Sierra Leone kunagiselt orjapealinnalt, kus asuvad Dev Hynesi suguvõsa juured. Sageli on albumi kvaliteet pöördvõrdeline külalisstaaride arvuga, aga "Freetown Sound" ei kinnita seda reeglit, kuigi siin teevad kaasa Carly Rae Jepsen, Zuri Marley, Debbie Harry ja Nelly Furtado.

Ega Blood Orange ise ka asja just lihtsaks tee ja intervjuusid lugedes võib pilt veel segasemaks minna. Laulusõnadest rääkimata. Näiteks napilt poolteist minutit kestvas loos "With Him" öledakse: "Black is/and black ain't/Black is blue/Black is red". Oookei. Teisalt, kõik ongi suhteline.

"Freetown Sound" on esimene album pärast aastat 2013, mil Dev Hynesi New Yorgi korter hävis tules koos demode ja pillipargiga, leekidesse jäi ka tema koer Cupid, kes oli andnud nime vaid paar kuud enne põlengut ilmunud taas säravale albumile "Cupid Deluxe". Kodu ja kalli koera kaotust elas ta rängalt üle ning nagu ta on korduvalt tunnistanud, jättis see kõik tugeva pitseri ka "Freetown Soundile". Identiteet, kodu ja juured ongi albumi võtmesõnad. Prince, Michael Jackson, Marvin Gaye, Curtis Mayfield - nende suurte muusikuteta poleks seda albumit olnud.

Mulle tundub, et see ei ole siiski poliitiline album ja ühiskondlik avaldus, kuigi neidki võib siit leida. Igal juhul omab "Freetown Sound" kõigi eelduste kohaselt püsiväärtust.

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: