Tartu kunstimuuseumis avati peatükk Eesti disainist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu kunstimuuseumis avati Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis koostatud Eesti disaini ajalugu esitlev ülevaatenäitus. Näitus "Tunne Eesti disaini. Sissejuhatus." keskendub olulisematele nähtustele ja suundumustele Eesti disainimaastikul.

Kai Lobjaka kureeritud näitus on esimene laiem disaini tutvustav näitus Tartu kunstimuuseumis. Näitus taotleb aidata teadvustada kohalikku disainimaastikku ning anda ülevaade eesti disaini kihtidest ja mitmekülgsusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näitus tõstab esile valiku näiteid, mis on eri aegadel ja põhjustel siinset disainipilti kujundanud. "Võib öelda, et tegelikult see sajandi algus oli väga paljus väiketöökodadekeskne suuresti. Nõukogude aeg vastupidiselt oli tegelikult suurtootmisekeskne, väga tsentraliseeritud. Tänase päeva disain ei ole, mulle tundub, on taaskord selline võibolla väikealgatustekeskne," ütles Lobjakas.

Kai Lobjaka sõnul on siinne disain ajalooliselt olnud seotud eelkõige kergetööstuse ja argikeskkonnaga. "Disaini lugu Eestis muutub aina tihedamaks ja mitmekülgsemaks ja seetõttu on ülesanne ka loomulikult väga keeruline - tuua välja mõned näited. Võib-olla üks kesksemaid näiteid 20. sajandi algusest on kindlasti Lutheri vabrik ja seal toodetud mööbel. Nõukogude perioodis on väga mitmeid näiteid, mis kohalikku argikeskkonda kujundasid - nii Estoplasti valgustid kui ka Standardi mööbel. Ja tänasest päevast. Ma usun, et võibolla keristropp, mis on toodetud sellise ettevõtte poolt nagu Huum," lausus Lobjakas.

Näitus Tartu kunstimuuseumis jääb avatuks järgmise aasta 1. jaanuarini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: