90 raamatut 90 päevaga. John Steinbeck, "Hommiku pool Eedenit" ({{commentsTotal}})

John Steinbeck
John Steinbeck Autor/allikas: biography.com

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1952.

Sel aastal toimuvad taliolümpiamängud Oslos. 26. veebruaril teatas Winston Churchill, et Suurbritannial on valminud tuumapomm, mida plaanitakse katsetada Austraalias. Sel aastal sünnib Vladimir Putin. Ka Eestis lähevad asjad omasoodu – Kuresaare linn nimetatakse ümber Kingissepa linnaks. Hakatakse kasutama Kohtla-Järve põlevkivikaevandust.

Ameerikas ilmub 1952. aasta suvel John Steinbecki romaan "Hommiku pool Eedenit". See on võimas romaan, just selline kena tellis, mida jupp aega nosida. Seda, et Steinbeck ka ise soovis kirjutada nii-öelda suurt romaani, on igast otsast lugedes tunda. Ta on esmalt perekonnasaaga, kus, nagu heas kirjanduses sageli, on asjad halvasti. Mängus on võimsad inimlikud tunded nagu teineteisest mittearusaamine, teinineteisest eemaldumine, igatsus jne. Ja muidugi on selles romaanis ka piibellikud motiivid, alustades Aadamast ja Eevast, pattulangemisest, ja lugu kahest erinevast vennast, Kainist ja Abelist. Ka pealkiri – "Hommiku pool Eedenit", viitab piiblile ja piibel oli ka Steinbecki üks lemmiklektüüre.

Ta ütleb oma raamatu kohta, mis ei ole ta debüüt – See on esimene raamat, igal inimesel on ainult üks raamat. Ja vist on jah nii, sest need samad teemad on olemas Steinbeckil romaanides Hiirtest ja inimestest, Me tusameelne talv, kus peategelane Ethan peab oma poes konservipurkidele loenguid – üks ilus ja kurb tegevus. Aga selles raamatus – Hommiku pool Eedenit - tulevad need teemad kõige reljeefsemalt esile.

Kuigi Steinbeck ise arvas, et see on veel parem raamat kui tema eelmine romaan "Vihakobarad", siis erilist edu ta ei lootnud. Ta ütleb – Ma ei usu, et see populaarseks saab, sest ma leiutan meetodi ja vormi ja tooni ja konteksti. Mõtles Steinbeck mis ta mõtles, juba pool aastat hiljem oli sellest raamatust saanud Ameerikas tõeline bestseller.

Hommiku pool Eedenit on eesti keeles olemas ja seda tasub lugeda. Ja selle eestikeelse tõlke järelsõnas ütleb Steinbeck oma tekstide kohta üldisemalt, aga see ütlus sobib ideaalselt ka selle raamatu kohta: Kõige õudsam hirm, mida laps võib tunda, on see, et teda ei armastata, ja hülgamine on põrgu, mida ta kardab. Ma arvan, et kõik inimesed maailmas on suuremal või vähemal määral tundnud hüljatust. Ja hüljatus toob kaasa viha, ja viha mingi kuriteo kättemaksuks hülgamise eest, ja kuritegu süütunde – ja see ongi inimkonna lugu.
 

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: