Sakarias Leppik: Neitsi Maarja eksponaat näitas muuseumirahva kasinat lastetuba ({{commentsTotal}})

Täna teatas Eesti Rahva Muuseum (ERM), et vastuolulisi reaktsioone tekitanud Neitsi Maarja eksponaadilt kaob puutetundlikkus. Õigeusu preester Sakarias Jaan Leppik arvas "Ringvaates", et eksponaadi esialgne variant näitas selle üles seadnud inimeste vähest empaatiavõimet ja kasinat lastetuba. Saates sai sõna ka Jüri Arrak.

Sakarias Leppik ütles, et Neitsi Maarja eksponaadil oleks ERM-is oma koht, kui selle kasutamine oleks kontekstikohane.

"Antud eksponaadi puhul on probleem ERM-i ekspositsiooni läbimõtlejate ja korraldajate kasina lastetoaga. See on empaatiavõime puudumine, see on oskamatus mõtelda kaugemale ning tunda teiste inimeste tundeid ja sügavaid emotsioone," sõnas ta.

Ta lisas, et kui seda Lääne-Euroopa kultuuriruumis ei arvestata, siis on see väga kahetsusväärne ja lapsik.

"Kristlasena on mul väga hea meel, et selle eksponaadi eksponeerimise viisi suhtes on võtnud sõna inimesed, kes on täiesti kristluse või usukauged, aga kellel on väga selge arusaam sellest, mida Neitsi Maarja tähendab näiteks sümbolistlikus käsitluses – kogu emadust. Kas me anname oma emale jalaga?"

Saates avaldas oma arvamust ka Jüri Arrak.

Ta leidis, et Neitsi Maarja eksponaadis väljendus sisu ja vormi vastuolu. Ta ütles veel, et poleemikat tekitanud eksponaadi juures ei oleks tohtinud olla nii palju visuaalset agressiivset Neitsi Maarja vastu esitatud sümboolikat, vaid see oleks pidanud olema eelkõige reformatsiooni selgitav.

Arrak lisas, et eksponaati saaks parandada põhjalikuma tekstilise informatsiooni esitamise kaudu.

"Reformatsiooni selgitus peaks algama nii, et need, kes 19-aastaselt keskkooli lõpetavad, saavad aru, mida tähendab reformatsioon, mida tähendab religioon, mida tähendab inimeseks olemine. See on pikk loeng,“ selgitas Arrak.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Ringvaade"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: