Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hollandlane rajab Massiaru koolimajja kunstnike ja teadlaste residentsi

Foto: ERR

Hollandi tuntud lavastaja ja tantsija Jan Ritsema, kes on ka Eesti e-resident, ostis Häädemeeste vallalt mitu aastat tühjana seisnud Massiaru koolimaja ning rajab sinna kunstnike ja teadlaste residentsi, kus võib kunstnik, kirjanik, teatriinimene või mõne muu ala loomeinimene oma tööga tegelda kümne euro eest päevas.

Neli aastat tagasi õppis Massiaru koolis kolm last. Tegemist oli liitklassiga, kus nii teises, kolmandas kui ka neljandas klassis oli vaid üks laps ja õpetaja pidi asja nii korraldama, et kõik ained ikka läbi võetud saaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seejärel pandi kool kinni ja maja müüki. Tuntud Hollandi lavastajal Jan Ritsemal on Prantsusmaal esituskunstide foorum PAF, kus käib aastas sadu noori kunstnikke ja teadlasi, et oma projektidega töötada.

PAF-is käis ka Pärnu helilooja Andrus Kallastu, kes soovitaski Ritsemal Massiaru koolist samasugune keskus teha. Kui Ritsema kohale tuli, hakkas talle seal kohe meeldima.

"Siin on suurepärane vaikus - väga avatud, kutsuv ja inspireeriv. Siia võid tulla ja kontsentreeruda või kohtuda ja töötada koos - tantsijad, teatriinimesed, kirjanikud, muusikud," rääkis ta.

Maja saab nimeks MAS - Massiaru for Arts and Sciences ehk Massiaru kunstnike ja teadlaste residents.

Häädemeeste vallajuhtidele teeb rõõmu, et hoone lõpuks omaniku leidis. 15 000 eurot pole teab kui suur summa, aga omavalitsused müüvad hooneid vahel ka ühe euro eest, et neile lihtsalt omanik leida.

"15 000 on sümboolne summa. See ei ole ka väga väike. Saame siinsamas Massiarus kas või näiteks raamatkogu arendada ja teha vajalikke asju. See on ikkagi arvestatav summa. Loodame, et hästi läheb uuel omanikul. Nüüd on otsus tehtud, nüüd tuleb ainult hoogu anda," rääkis Häädemeeste vallavanem Magnus Mõttus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: