Jass Kaselaan uuest näitusest: see on minu kõige igavam näitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

12. oktoobril avas Jass Kaselaan Hobusepea galeriis isikunäituse "Vaikelu", mille kohta autor tõdes, et tegu on tema seni kõige igavama näitusega.

Kunstniku sõnul on "Vaikelu" inspireerivaks materjaliks muld. Steriilses galeriisaalis on lakooniline valgus, vahendas "Aktuaalne kaamera". Kolm ühesuurust lauda on kaetud korrapäraselt paiknevate mullakarva esemetega. Kui tavaliselt illustreerib Jass Kaselaane skulptuure heliinstallatsioon, siis seekord on vaikus. Kaselaan ise ütles, et tegemist on tema seniajani kõige igavama näitusega - seda muidugi taotluslikult. "Vaikelu" sai alguse mitu aastat tagasi ühest antiigipoest soetatud fotost.

"Muld on maakoore pindmine kiht, mis koosneb mineraalidest, orgaanilisest ainest, veest, õhust ja elusorganismidest. Tegemist on kompleksse, suuresti varieeruva elukeskkonnaga. Mullal, mida loetakse taastumatuks loodusvaraks, on inimühiskonna ja looduse toimimise aspektist lähtudes väga palju tähtsaid ülesandeid ja funktsioone. Esmalt seostub muld toidu ja biomassi kasvatamisega ning metsa majandamisega, kuid mullal on ka väga tähtis roll aineringluses puhvri, säilitaja ja muundajana. Muld seob ja filtreerib vett, süsinikku, ja lämmastikku, omab võimet reostusega hakkama saada ning hävitada haigusetekitajaid. Muld on elupaigaks ja geenivaramuks suurele hulgale mikroorganismidele ja bakteritele, mille liikidest tuntakse tänaseks vaid väheseid. Mulla tähtsust on postindustriaalses ühiskonnas alahinnatud. Muld on füüsikaliste ja keemiliste omadustega substants, kuid argise pilguga vaadeldes on see jäänud nähtamatuks. Rääkides mullast, ei saa rääkimata jätta elust ja surmast. Muld seob elusaid ja surnuid, perekonda ja maad, räägib inimeseks olemise bioloogilistest paratamatustest," selgitas ta näituse kirjelduses.

Jass Kaselaan on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli, Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna magistriõppe ja on täiendanud end Imatra Kõrgemas Kunstikoolis ja Berliinis, Emil Holmeri ja Veronica Brovall´i ateljees.

Jass Kaselaanele on antud Köler Prize’i peapreemia (2014), Kristjan Raua preemia (2014) ja Anton Starkopfi nimeline skulptuuri aastapreemia (2011).

Hiljutistest näituseprojektidest tasub esile tõsta isiknäitust "Majakas" Tallinna Linnagaleriis ja Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis ning installatsiooni "Nukkude väljak", mis valmis Köler Prize’i nominentide näituse jaoks (2014). Seda eksponeeriti seejärel Läti Kunstimuuseumi kooseisu kuuluvas Arsenālsise näitusepaigas Riias ning see asub alates käesolevast aastast Kumu Kunstimuuseumi siseõuel. Jass Kaselaane projekte iseloomustab installatsioonide totaalsus, mis on samas läbi mõeldud pisimagi detailini, arvestades valitud teemat ja projekti toimumispaigana kasutatavat ruumi.

"Vaikelu" jääb avatuks 31. oktoobrini 2016.

 Näituse esinduspilt.

 

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: Aktuaalne kaamera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: