ERR.ee video: kuidas kujutab kirjandus kooli ja kool kirjandust? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1477474453000 | amCalendar}}
Foto: olamundo.pl

Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimus 25. oktoobril seminar "Laps kirjanduses 4: Kool lastekirjanduses, lastekirjandus koolis". ERR kultuuriportaal võttis sündmuse videolindile.

Koos Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusega korraldatav seminar jätkas 2013. aastal algatatud seminarisarja "Laps kirjanduses". Varasematel aastatel on arutletud selle üle, millised raamatud ja autorid mõjutavad noort lugejat, vaagitud on lapstegelase olulisust ning süüvitud Põhjamaade lastekirjandusse.

Nüüd uuriti, kuidas kirjandust koolis õpetatakse: mil viisil tehakse loetava osas valikuid, mida teha selleks, et lugemine ei oleks lastele pelgalt sund, millised on need tekstid, mis on läbi aegade kuulunud koolikirjanduse nimekirjadesse ja miks.

Lisaks süveneti kooli kujutamisse lastekirjanduses: vaadeldi, kuidas peegeldub kool noortele suunatud ilukirjanduses ning milliseid funktsioone see võib täita, millised on erinevused kooli kujutamises algupärase ja tõlkekirjanduse vahel, milliseid õpetajatüüpe võib lastekirjanduses kohata jne.

Sõna said õpetajad, õpikukoostajad ja lastekirjanduse uurijad. 

KAVA (ERR kultuuriportaal salvestas pärastlõunase osa) 

10.30 Avasõnad

10.35 Mare Müürsepp (Pirita Majandusgümnaasium). Hea lugeja kasvab vitsata. Lugeja arengust I kooliastme vältel ja tegevustest, mis on hoogustanud vabalugemist.

11.00 Andrus Org (Tartu Herbert Masingu Kool). Kas noortekirjandus koolis kõnetab? Mida ja kuidas õpetada? Seminari üldteema käsitlus noortekirjanduse kontekstis ja pedagoogilisest vaatepunktist.

11.30 Anneli Jõgioja (Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium). Gümnasisti lugemislaud. Mida ja kuidas pakub uus õppekava ning milline on tegelik seis koolis – raamatute kättesaadavus, kokkuvõtted annaabi.ee-st jm. Mida noor TAHAB lugeda?

12.00 Anni Kalm / Kätlin Kaldmaa (Rocca al Mare Kool / kirjanik). Riiuliga lapse juurde. Katse number kaks. Uutest 5.–6. klassi kirjandusõpikutest „Ilmast ilma”.

12.30 Küsimused esinejatele. Diskussioon

13.00–14.00 Lõuna

14.00 Jaanika Palm (ELK). Kool lastekirjanduse peeglis. Kooli kujutamine tänapäeva lastekirjanduses eredamate näidete varal.

14.30 Mari Niitra (Liivi Muuseum). Koolilood kriitiliselt mõtlevat lugejat kujundamas. Kuidas kirjanikud on kooli suhtes kriitilised ja iroonilised ning kuidas selline lähenemisviisi on noorele lugejale väga avardav.

15.00 Krista Kumberg (Lääne Maakonna Keskraamatukogu). Meie õpetaja kõigist kõige parem on… Õpetaja kuju lasteraamatutes.

15.30 Elle-Mari Talivee (UTKK). Under ja Tuglas kooliprogrammis. Stendiettekanne. Bibliograafiline ülevaade. Katse saada terviklikku pilti kirjandusklassikute käsitlusest läbi aja.

16.00–16.30 Küsimused esinejatele. Diskussioon

Seminari juhatas Jaanika Palm

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: