Juubilar Rein Veidemann: infoajastu on toonud tohutu sõnainflatsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Emeriitprofessor Rein Veidemann tähistab täna, 17. oktoobril oma 70. sünnipäeva – tema ellu on mahtunud rohkelt ameteid, mis kõik ühel või teisel moel on seotud kirjasõnaga.

Rein Veidemanni ja tema muheda saatja Minniga kohtus "Aktuaalne kaamera. Nädal" Kadriorus, kus nad tegid oma igahommikust jalutuskäiku.

Juubeliks sai kaante vahele Rein Veidemanni esimene luulekogu, mis kannab pealkirja "Lausungid ja pausid".

"Mingisugune kujutlus luuletajast oli algusest peale minus olemas," tunnistas Veidemann.

"Aga minu kohta ei saa öelda, et see on luuletaja Veidemann. Ma pigem olen see, kes oli 18. või 19. sajandil literaat ja literaatide puhul oli nõutav luuletamisoskus. Nad pidid ise olema võimelised midagi kirjutama looma... nagu tänapäeval öeldakse creative writing," selgitas ta.

Veidemanni eluloos moodustab päris pika aja töö ministrite nõunikuna ning president Arnold Rüütlile kõnede kirjutajana. Küsimusele, kas tal polnud kahju kirjutada oma kõne alla Arnold Rüütli nimi, vastas Veidemann: "See, mis on sinu looming, on nagu rahvaluule. Ega rahvaluules ka autoreid ei teata ju. Eesti demokraatlikus riigis on president ennekõike just kõneisik. Ja tema kõned on rahvale sõnumid, ta on sõnumitooja alati."

Ligi 20 aastat on Rein Veidemann õppejõu ja professorina kandnud hoolt kultuuriloo järjepidevuse eest Tartu ja Tallinna Ülikoolides.

"Peame tunnistama, et see tegelikkus, mis meil on, jäädvustub sõna kujul. Meie ühiskonna siirdumine täiesti uude seisundisse, n-ö infoajastusse on ju toonud tohutusuure sõnainflatsiooni. Oleme nagu mingil suurel väljal, kus on väga palju prügi, seejuures ka sõnaprügi," rääkis Veidemann.

"Sõna devalvatsioonist või sõna inflatsioonist tõelise mõtte väljatoomine ja puhta inimestevahelise kommunikatsiooni säilitamine – see muutub iga päevaga aina vastutustnõudvamaks," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: