Georg Friedrich Haas: muusikal on universaalselt inimlik loomus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Pressimaterjal

Äsja alanud rahvusvaheline nüüdismuusika festival AFEKT kannab pealkirja "Visuaal ja muusika". Nädala jooksul Tallinnas ja Tartus toimuva festivali peakülaline on Austria tipphelilooja Georg Friedrich Haas, kes selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud kommentaaris muusika universaalsuse ideed.

"Ma tunnistan, et muusikal on teatud mõttes universaalselt inimlik loomus, aga me peame sealjuures keelemeloodilise elemendi eemaldama. Näiteks vibratsioonil, võnkumisel, mida tekitavad kasvõi kellad, on kõigis mulle tuttavates kultuurides spirituaalne tähendus," ütles Haas.

"Olenemata sellest, kas see on gamelan muusika Indoneesias või Jaapani templilaul või orelimuusika mõnes euroopa kirikus, orel võib olla kohutavalt valesti häälestatud ja masin ei oska ju intonatsiooni korrigeerida, aga see pikk eriline kõla, mille tekitab kiriku ruum, mõjub kõigile inimestele spirituaalselt. See on see, mida me nimetame universaalkeeleks," lisas ta.

Ka Haasi loomingus on oluline osa visuaalil. Näiteks neljapäeval Eesti Rahva Muuseumis etenduvas ooperis "Atthis".

 

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: