Jaan Undusk: igal kirjanikul ei pea olema maailmavaadet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing

Kirjastus Ilmamaa andis välja Jaan Unduski mahuka teose eesti kirjanike maailmavaatelistest portreedest. "Kirjandusministeeriumis" rääkis Unduskiga eesti kirjanikest, rockmuusikast ja Otepääst saatejuht Mart Juur.

Jaan Undusk tõdes "Kirjandusministeeriumis", et igal kirjanikul ei pea olema maailmavaadet ning ta ei saagi seda nõuda, kuid see annab tema sõnul tekstile palju juurde. "Ma võin lugeda naudinguga erinevaid tekste, aga sellise kirjaniku tekstid, kelle juures ma adun mingit maailmavaatelist isikupära, saavad mulle eriliseks," ütles Undusk ning lisas, et kui sa piisavalt pikalt kirjutad, siis tuleb ka maailmavaade.

"Eesti kirjanduses on armastus alati olnud üks teemasid, mis ei ole olnud pinnal," nentis kirjanik ning ütles, et kõige rohkem on meie kirjanduses esil rahvuse ja poliitilise iseseisvuse küsimused.

Unduski arvates on tänaseks eesti kirjaniku sõna jälle jõudu kogumas. "Meil on olemas selliseid autored, kes toovad saalid täis," nentis Jaan Undusk ja selgitas, et poliitikud ning riigijuhid tunnevad kindlasti Valdur Mikitat. "Mõned aastad tagasi tundus, et kirjaniku roll väheneb tugevalt, kuid praegu tasub ikkagi edasi kirjutada, sest niiviisi saab ühiskonda muuta." 

"Lapsest peale sai kuulatud igasugust muusikast, peamiselt raadiost," ütles Jaan Undusk ja lisas, et kuigi peamiselt oli esiplaanil meelelahutus, siis tekkis sinna kõrvale ka esteetiline muusika. "Isegi veel The Beatles jäi minu jaoks väga põnevaks esteetiliseks ilminguks," nentis ta ja ütles, et kui ta 1970. aastatel sattus suuremalt hard rock muusika juurde, siis sai ta aru, et muusika võib olla elu energia ise. "Kui tulid bändid nagu Deep Purple ja Uriah Heep, siis oli aru saada, et muusika on midagi eluliselt olulist."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Kirjandusministeerium"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: