Andrus Kivirähk: usun, et Tammsaare läks kirjutades transsi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing

Täna 90 aastat tagasi ilmus "Tõe ja õiguse" esimene osa. Kirjanik Andrus Kivirähk käis saates "Hommik Anuga" Tammsaarest ja tema teosest rääkimas.

Kivirähk ütles, et viited Tammsaarele jooksevad siiani läbi kõikjalt, nii kirjandusest, esseistikast kui ka kõnedest.

"Eks ta on selline, nagu Rein Veidemann ütleb, tüvitekst. Nii nagu laias maailmas on vanakreeka mütoloogia ja juudimütoloogia, mida tuntakse ka piibli nime all. Sealt ju laenatakse lakkamatult igasuguseid motiive, küll maalikunstis, küll kirjanduses. Eestis on need Tammsaare ja Luts."

Kivirähk lisas, et Tammsaare "Tõde ja õigus" on seejuures põlvkondi ühendav tekst.

"Selle järgi tunneb eestlase ära. Kui inimene teab, kes on Andres ja Pearu, siis ju ta eestlane peab olema," sõnas kirjanik.

Kivirähk rääkis veel, et "Tõde ja õigus" teosena on tervik.

"Mida rohkem seda lugeda või uurida, seda selgemaks saab, et esimene osa on ainult sissejuhatus," ütles ta ja lisas, et selle romaani peategelane on ikkagi Indrek, kes esimeses osas alles sünnib.

Pärast Tammsaare "Tõde ja õigust" Kiviräha hinnangul kuigi palju samaväärseid teoseid Eestis sündinud ei ole.

"See on top kümnes raudselt, top kolmes, ma ütleks isegi. Ja nii on ka loogiline. Eesti kirjandus on väike ja niisuguse mastaabiga tekste ei sünni igal aastal, ei sünni ka kümne aasta tagant, hea kui saja aasta jooksul paar korda juhtub," selgitas ta.

Kivirähk ütles veel, et usub, et Tammsaare läks kirjutades ikka täiesti transsi.

"Seda on tunda. Kasvõi need pikad arutlused. Ta tõenäoliselt kirjutas ennast ikkagi poolsegaseks sel ajal kui ta seal laua taga istus. Tänapäeva inimene on laisem. Kõik raamatud on õhemad. Kõik saab kiiremini öeldud, loetakse tähemärke. Tammsaare ilmselt ei teadnudki palju tal tähemärke oli."

Pühapäeval kuulutati välja, kes on Eesti rahva lemmiktegelane A. H. Tammsaare romaanis "Tõde ja õigus".

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Hommik Anuga"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: