Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Purdi mõisa renoveerimisel avanesid väärtuslikud stukkdetailid ja maalingud

Mitu aastat ehitajaid oodanud Purdi mõis Järvamaal leidis jaanuaris uue omaniku ja nüüd on seal alanud ulatuslikud ehitus- ja renoveerimistööd. Kunstiakadeemia poolt kevadel läbi viidud siseviimistlusuuring tõstab esile Purdi mõisa peahoonest leitud väärtuslikke seina- ja laemaalinguid, aga samuti ruumide stukk-kaunistusi.

Kunstiajaloolane Hilkka Hiiop ütles, et valdavalt barokne Purdi mõisahäärber on imekaunis, ent alauuritud, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

"Stukkdetailid, mis tõepoolest pärinevad ehitusajast või sellest barokiperioodist, on aastasadade vältel kaetud lõputute lubjakihtidega. Ja nüüd olemegi selles faasis, et hakkame neid välja puhastama ja see vorm, mis sealt avaneb, on täiesti hämmastav. Saalimaaling, mida nüüd oleme välja puhastanud nii palju, kui seda puhastada saab, on 19. sajandi historitsistliku maalingu kohta erakordne. Väga kaunis maaling. Ja koridori laes on ka üks väike maalinguväli, mis annab hästi palju informatsiooni selle ruumi struktuurist, et kuidas ruum algselt oleks võinud olla. Praegu ta on justkui selline irdne tükike kuskil keset lage. Aga selle maalingu kaudu oleme aru saanud, kuidas algselt need ruumid ja trepid asetsesid," rääkis ta.

Purdi mõisa omandas tänavu jaanuaris Põlvast pärit Tallinna ehitusettevõtja Kaupo Kolsar 230 tuhande euro eest. Omanik soovib mõisat tulevikus kasutada erinevate sündmuste korraldamiseks, kus saab ka ööbida. 

Mõisa töödejuhataja Toomas Velsker ütles, et remondi käigus on vanad põrandad üles võetud, uued valatud ning nüüd tegeletakse seinte puhastuse ning vanade maalide otsimisega.

Esialgsetesse plaanidesse mahub peahoone ja pargi korrastamine, aga samuti valitsejamaja ülesehitamine saunakeskuseks ning teenijate maja taastamine majandushooneks. Mõisa omanik Kaupo Kolsar kaamera ette tulema ei nõustunud, lubades anda esimese intervjuu peahoone avamisel.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: