Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maria Arusoo: NU keskendub kehale poliitilisest olukorrast lähtuvalt

Rahvusvahelise NU Performance Festivali fookus on sel korral inimese kehal ja seksuaalsusel ning stereotüüpidel ja nende murdmisel. Festivali korraldaja Maria Arusoo ütles, et festivali tegema ajendas teda viimasel ajal radikaalselt konservatiivseks muutunud poliitiline kontekst ja keel.

"See keskendub kehale, aga mitte performance-kunsti ajaloost, vaid pigem praegusest poliitilisest kontekstist lähtuvalt. See keel – rääkides naistest, kehast, vähemustest – muutus ühel hetkel mu enda jaoks nii vastukäivalt, radikaalselt konservatiivseks ja välistavaks ja mulle tundus, et sellest tuleks rääkida," kommenteeris Maria Arusoo "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudiste vahendusel.

Festivali peakülaline on legendaarne muusik, produtsent, performance-kunstnik ja aktivist Peaches.

Homne kontsert Punases Majas keskendub Peaches'e viimasele stuudioalbumile "Rub". Ülehomme linastub aga film tema electro-rockooperist, mis on poolautobiograafiline rännak tema kui muusiku ja isiksuse kujunemisest.

Kanadast pärit, Berliinis tegutsev Peaches on nihutanud piire elektroonilise muusika, hiphopi ja punk-rocki vahel, kuid mitte ainult. Ta seab küsimuse alla ka stereotüübid soorollidest ja seksuaalsusest. Oma lugudes on ta hüljanud traditsioonilised soonormid ja ta on tuntud oma ausate laulutekstide poolest.

"Pole oluline, milline sa välja näed, vaid see, kuidas sa end tunned. Oma loominguga ma aitan inimestel end oma kehas hästi tunda, ükskõik millised nad ka poleks. Paljud peavad mind võib-olla imelikuks, aga see ei häiri mind. Ma tahan öelda, et meis kõigis on nii palju erinevaid naisi ja mehi peidus ja me peaksime saama neil kõigil vabalt elada lasta," sõnas Peaches.

Lisaks Peaches'ele astub üles rahvusvaheline seltskond koreograafe, muusikuid ning visuaal- ja performance-kunstnikke, kes kõik tegelevad omal moel keha ja seksuaalsuse küsimustega.

NU Performance Festival toimub Tallinnas 29. oktoobrist 5. novembrini.

Videointervjuu Peaches´ega avaldame täispikkuses homme kultuuriportaalis.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: