Sten Teppan: Vaiko Eplik õrritab ootusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Tanel Valdna

Raadiosaatejuht Sten Teppan ja kultuuriajakirjanik Madis Järvekülg lahkasid "OPis" Vaiko Epliku uut plaati "Kirevase" ja Eplikku kui nähtust laiemalt. NB! Avaldame Teppani teksti, mis saatesse ei mahtunud.

"Ma olen tegelikult selle küsimuse peale päris palju mõelnud, et kui palju tema loomingus on suunatud lugusid massidele ja kui palju kriitikutele või kas need üldse kellelegi või millelegi suunatud on," arutles Sten Teppan. "Mulle mõnes mõttes käib natuke isegi närvidele, kuidas Vaiko Epliku loomingu puhul püütakse tõmmata joont või justkui lahutada osad lood masside jaoks ja osad lood jätta siis kriitikute rõõmuks."

Epliku positsioon on Teppani sõnul keerulisem ja laiem. "Mulle tundub, et ta on saavutanud eesti muusikas oma aastatega niisuguse positsiooni, mis võimaldab tal olla institutsioon iseeneses, kelle jaoks ei ole eriti tähtis see, mida ootab üks pool ehk siis massiauditoorium, publik, kui me niisugust tahame näha, või mida ootavad kriitikud," märkis Teppan. "Ta ilmselt tajub seda ja on tunnetanud läbi plaatide tegemise neid ootusi, aga mulle tundub, et ta on piisavalt enesekindel või isegi heas mõttes ülbe, et nendele ootustele mitte ise vastu tulla. Natuke õrritada, natuke mängida nende erinevate variantidega. Ta tajub, et aktsept on olemas, ta on ise oma materjali peremees ja niimoodi see toimibki. Positsioon lihtsalt ja autoriteet on aegade jooksul välja võideldud."

Kriitik Madis Järvekülg tõi muuhulgas välja, et Eplik on ka intervjuus (siinsele kultuuriportaalile) öelnud, et tehniline perfektsus ei ole tema jaoks enam nii oluline, kuigi kunagi võib-olla oli.

"Minu jaoks on ta alati sümboliseerinud kõige paremal kujul seda – võib-olla sellepärast ta ongi nii edukas –, et ta ühendab kahte poolust eesti muusikas, kus ühed on professionaalsed, akadeemilise muusikalise kooliga õpilased, ja teised on iseõppinud diletantidest avangardipüüdlejad," rääkis Järvekülg. "Ja Eplik on nagu leidnud mingi kesktee seal vahel. Loomulikult tekib küsimus, mida ta nüüd edasi teeb, minu jaoks oleks huvitav, kui ta liituks rohkem selle teise seltskonnaga ja unustaks selle kooli ära."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: