Hannes Hermaküla otsis Tallinnast märke reformatsioonist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

2017. aastal saab maailma religiooni mõjutanud reformatsioon 500-aastaseks. "Ringvaate" reporter Hannes Hermaküla käis uurimas, millised reformatsiooni märke Tallinna vanalinnas näha saab.

Ühe olulise reformatsiooni märgina on võimalik Tallinna linnaarhiivis näha Martin Lutheri kolme kirja, milles toimus suhteliselt argine arutelu Tallinna raega. "1531. aastal tekkis suhtlus sellest, et Tallinnast oli katkulaine üle käinud ja ülempastor Johan Lange oli surnud. Linnal oli vaja uut ülempastorit ning nad võtsid Wittenbergiga ühendust," selgitas Linnaarhiivi teadur Juhan Kreem "Ringvaates" ja kinnitas, et Tallinna oligi tol hetkel vaja just reformaatorlikku pastorit, mitte kirikuisa ei mindud Roomast otsima. Samas tõdes ta, et nendes kirjades manitses Luther Tallinna raadi saatma enda poisse Wittenbergi õppima.

Kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa selgitas, et reformatsiooniga seotud pildirüüste puudutas lisaks kõigile teistele Tallinna kirikutele isegi Nigulistet. "Nigulistesse tahtsid nad ka minna, aga nad ei saanud sinna sisse, sest kiriku eestseisja oli kuulnud, et selline sündmus toimub ning ta lasi kiriku lukkudesse tina valada," ütles Kuuskemaa. "Mõned luterlased olid pühalikumad kui Luther ise, sest tema ei kutsunud otseselt kirikuid rüüstama, vaid ta kutsus eemaldama paavstlikud puuslikud, kuna kaotati pühakukultus," selgitas kunstiajaloolane ja nentis, et selle peale kaotasid enda töö suur osa puunikerdajatest ning kullaseppadest.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: