Keelesäuts. Kuidas kirjutada blokki?

Kas kirjutada plokk või blokk?
Kas see käib tugeva p või nõrga b-ga? Võib ju tunduda lihtne küsimus, aga millegipärast on see üks raskemaid sõnu, millega isegi kõrgharidusega inimesed hätta jäävad. On ju need kaks sõna saadud sisuliselt samast sõnatüvest. "Võõrsõnade leksikonist" leiab, et tugeva p-ga ploki aluseks on saksa Block ja inglise block; nõrga b-ga blokil on märgitud sõnaallikaks samuti inglise block, teiseks aga prantsuse bloc. Need kolm sõna võõrkeeltes on küll kõik nõrga b-ga, nii et selgemaks olukord ei saanud...
Teeme siis selgeks. Eesti keeles eristatakse nõrga b ja tugeva p-ga vastandades eri tähendusi.
Olen bloki puhul kasutanud abiks sõna blokaad. Siin juba suurem jagu kirjaoskajaid ei eksi, et tuleb kirjutada nõrga b-ga. Ajalootundidest on meeles, et blokaadi puhul blokeeriti vaenupoole tung ehk lõigati edasiliikumise võimalus ära. Nõnda ongi nõrga b-ga varianti, blokki tarvis siis, kui on vaja märkida kas riikide-organisatsioonide liitu millegi saavutamiseks või spordis kellegi blokeerimist, näiteks võrkpallis on blokk grupisulg.
Millal siis kirjutada aga plokk tugeva p-ga? Lühike vastus oleks, et kõikidel teistel juhtudel. Enamasti on üldkeeles tegemist risttahukakujuliste asjadega, need on plokid, näiteks joonestusplokk, ehituses kasutatav betoonplokk ja nii edasi. Aga plokid võivad olla ka abstraktsemad – need on ehituselt, otstarbelt või sisult kokkukuuluv kogum üksusi: näiteks hooneplokk, uudisteplokk, andmeplokk.
Toimetaja: Valner Valme
Allikas: Vikerraadio