VAT Teatri uuslavastus avab koolisüsteemi tagamaad

Foto: Vat Teater

VAT Teatri uuslavastus "Müller peab lahkuma" jutustab lapsevanemate heitlustest haridusmaastikul.

Saksa dramaturgi Lutz Hübneri näidendi sündmustiku käivitab ühe põhikooli klassi lapsevanemate otsus avaldada umbusaldust klassijuhataja Müllerile. Õpetaja aga ei kavatse võitluseta taanduda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kool on see keskkond, kus me peame kõik rõõmsalt läbi saama - lapsed, õpetajad lapsevanemad. See on selline väike või isegi suur ühiskond, kool on ju hirmus koht, seal võib kõike juhtuda, mina lapsevanemana kardan alati, et äkki õpetaja teeb liiga, teised klassikaaslased teevad liiga, õudselt kole koht," kirjeldas lavastaja Margo Teder.

Saksa koolisüsteemis otsustatakse pärast neljandat klassi, kas laps liigub edasi ülikooli ja teaduskraadi poole või päädib tema haridustee mõne kutsehariduskooliga.

"Ja nüüd ongi see, et kui õpetaja paneb õiglasi hindeid enda arvates, siis lapsevanem tahab, et ta lapsel oleks võimalus lennata nii kõrgelt kui võimalik ja olla edukad, siis õpetaja on see, kes lõikab lastel selle võimaluse läbi," ütles õpetaja Mülleri osatäitja Elina Reinold.

Näitlejad tunnistavad, et on siiani koolieluga kursis peamiselt lapsevanema või lapse pilgu läbi ning lavastus annab võimaluse mõista paremini ka vastaspoolt.

"Nüüd ma sain vaadata ja sügavalt läbi mõelda õpetajapoolse mõttemaailma, et kuivõrd on võimalik igat last igal hetkel mõista ja kui palju peab tegema õpetaja või kool ja kui palju saavad või peaksid tegema lapsevanemad," lausus Reinold.

Töötu lapsevanema osatäitja Tanel Saar lisas, et õpetaja teab kõike, mis kodus toimub. "See on veidi hirmutav, et lapsed teatud vanuseni on väga siirad ja räägivad kõik ära, ema ütles niimoodi, isa niimoodi, meil on niimoodi ja nüüd ma saan aru, miks õpetaja mõnikord sellise näo teeb või naeratab - sest ta teab kõike," tõdes näitleja.

Näidendi "Müller peab lahkuma" tõlkis Mihkel Seeder ja lavastuse kujundas Pille Jänes. Osades Maria Avdjushko, Liisa Pulk, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Ago Soots ja Tanel Saar.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: