Vilde ja Tammsaare muuseumid koondatakse Tallinna Kirjanduskeskuse alla

{{1478704815000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eduard Vilde muuseum Autor/allikas: Pressimaterjalid

2017. aasta alguses luuakse Tallinna Kirjanduskeskus, mille koosseisu kuuluvad ka Anton Hansen Tammsaare muuseum ja Eduard Vilde muuseum. Selle käigus eraldatakse muuseumid Tallinna Linnamuuseumi koosseisust.

Tammsaare ja Vilde muuseumi eraldatakse Mihhail Kõlvarti sõnul Tallinna linnamuuseumi koosseisust, et saaks arendada erialaasutust, mis keskendub ennekõike Tallinna kirjanikele, kuid ka eesti kirjanduse, lugemise ja kultuuriajaloo edendamisele. "Seega soovime moodustada A. H. Tammsaare ja E. Vilde muuseumist iseseisva asutuse Tallinna Kirjanduskeskus, mille eesmärk on kirjanike elu ja kirjandusliku loominguga seotud materjalide kogumine, säilitamine, uurimine, väärtustamine, vahendamine ja eksponeerimine hariduslikel, teaduslikel ja elamuslikel eesmärkidel,“ selgitas Kõlvart.

Tallinna Kirjanduskeskust asub juhtima Maarja Vaino, kes ütles "Aktuaalsele kaamerale", et loodetavasti tagab uus keskus Tallinna kirjandusmuuseumite eduka toimimise. "Tegemist on iseseisva asutusega Tallinna kultuuriameti all, mis tähendab seda, et meil on iseseisev eelarve ja oma otsustusvõime," selgitas Vaino.

Nii Eduard Vilde kui ka Anton Hansen Tammsaare muuseumi ajalugu on pikk. E. Vilde muuseum asutati 1946. aastal ja asub Kadrioru lossi endises kastellaani residentsi peahoones, mille alumise korruse kuuetoalises korteris elas Eduard Vilde 1927. aastast kuni elu lõpuni. A. H. Tammsaare muuseum avati 1978. aastal Kadriorus historistlikus suvilatüüpi hoones, kus kirjanik elas aastatel 1932­-1940 ja kus ta ka suri.

1971. aastal ühendati mõlemad muuseumid ning ühendmuuseum kandis sellest saati nime E. Vilde ja A. H. Tammsaare Memoriaalmuuseum. 14. novembril 1997 sai muuseumist Tallinna linna asutus E. Vilde ja A. H. Tammsaare Memoriaalmuuseum, 2004. aastal eelnimetatud memoriaalmuuseumi tegevus lõpetati ja võeti Tallinna Linnamuuseumi koosseisu.

Asutatav kirjanduskeskus hakkab tegutsema kahes hoones: Lydia Koidula 12a ja Roheline aas 3.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: