90 raamatut 90 päevaga. Villu Tamme "Tuvi oli tihane"

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.
Aasta on 1992
Igor Mang ennustas sel tiigri aastal idamaa loomariigile, et aasta pakub häid võimalusi koerale ja hobusele, toob konflikte kassile ning põnevust kukele. Kas see võis tähendada ka seda, et Eestis leiab aset rahareform? Kasutuses olnud rublad vahetatakse 20.-22. juunil kroonideks ning sestpeale on Eesti ainsaks seaduslikuks maksevahendiks eesti kroon. Eesti residendid saavad vahetada kuni 1500 rubla kursiga 10 rubla = 1 kroon. Toimuvad presidendi- ja riigikogu valimised. Presidendikandidaatidest pääsevad teise vooru Arnold Rüütel ja Lennart Meri. Parlamendivalimised võidab Isamaa. 5. oktoobril valitakse riigikogu esimeheks Ülo Nugis, presidendiks saab Lennart Meri. Ameerikas valitakse presidendiks Bill Clinton. Märtsis saab Eesti esimese internetiühenduse välismaailmaga, mis toimub satelliidi kaudu Tallinna ja Stockholmi vahel.
1. aprillil avab Statoil Tallinna lennujaama juures oma esimese tankla Eestis. Ja see ei olnud nali, avas tõesti.
Sel aastal ilmus Villu Tamme debüütluulekogu "Tuvi oli tihane" ja Kati Murutari "Naisena sündinud". Murutari puhul kostus hääli, et uus ja huvitav ja julge naiskirjanik on sündinud. Mida raamat edasi, seda vaiksemaks on need hääled muutunud.
Aga läheme tagasi aastasse 92. Villu Tamme oli "Noortestuudio pärastlõuna" saates J.M.K.E.-ga juba "Tere, perestroika" ära laulnud, paljud teadsid, et punk on lahe, joodi lahtist õlut ja loeti Villu Tamme luulekogu. Nii mõnelgi oli see vihik alati jope põuetaskus kaasas.
Selles kogus on üks prohvetlik luuletus "Eesti-Soome toru" (kirjutatud aastal 1986), kus ehitatakse toru, mille kaudu viiakse eestlased ihaldatud Soome. Nagu me teame, on see ettevõtmine veel praegugi päevakorras. Kas see idee pärineb Villu Tamme luuletusest? Ilmselt on see toruigatsus palju vanem. Võibolla isegi veel vanem kui Juhan Liivi luuletus "Eile nägin ma Eestimaad". Tamme "Eesti-Soome toru" on kui Liivi luuletuse edasiarendus. Kui Liiv vaatab Eestimaad, siis Tamme Soomet, Liiv häda ja viletsust, Tamme kapitalismi. Loen Tamme luuletuse lõpuread:
"Torus ebamugav küll, kuid miskit polnud teha
Kogu linnarahvastik Soomet tahtis näha
Mõni jõudis pärale habetunud näljas
Nägi tõelist välismaad kui ronis torust välja
Nägi kauneid villasid nägi lõbunaist
Nägi kuidas ründasid gängsterid ja AIDS
Nägi head ja halba mis koormaks inimsoole
Ja äkki süda tagasi kiskus toru poole."
Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.
Toimetaja: Valner Valme
Allikas: Vikerraadio