Animated Dreams teeb kummarduse Kutsu-Jukule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1479316445000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Filmi Instituudi kogu

Tänavune animafilmide festival Animated Dreams tähistab eesti esimese animategelase Kutsu-Juku 85. sünnipäeva. Seda, et eesti animafilmid on jätkuvalt rahvusvahelisel tipptasemel, tõestavad täna esilinastuvad lühianimatsioonid.

Rao Heidmetsa, Kristjan Holmi ja Martinus Klemeti filmide jaoks tähendab kolmapäeva õhtu maailmaesilinastust. Ülo Pikkovi film "Tühi ruum" esilinastus juunikuus Edinburghi filmifestivalil, kuid eesti publik näeb seda täna esimest korda.

Rao Heidmets on oma värskes filmis "Elu enne elu" seganud mitmeid tehnikaid. Palju on kasutatud dokumentaalvõtteid ning väga haruldast ja keerulist liivaanimatsiooni.

"Loo keskne tegelane on liblikas, kes tuleb nukust välja. Siuke budistlik lähenemisviis elule, et miski ei lõpe, vaid kogu aeg algab ja algab uuesti, lihtsalt vorm vahepeal muutub, nagu vesi jäätub ja läheb auruks... vesi on vesi, elu on elu," kirjeldas Heidmets oma filmi sisu.

Värskete eesti animafilmide teerajajaks on Kutsu-Juku, kelle seiklusi sai esimest korda näha 17. aprillil 1931.

Festivali kunstiline juht Olga Pärn peab Kutsu-Juku mõju väga tähtsaks.

"Need noored kinematografistid, kes võtsid selle riski esimest animafilmi teha, tol hetkel Eestis, Voldemar Päts ja kaaslased... animatsioon on väga keeruline tehniline protsess ja meie Eesti kangelased mõtlesid ise välja, kuidas on võimalik nende materjalidega seda asja teha ja minu jaoks see on väga hinnaline töö," sõnas ta.

Animated Dreamsil linastub kokku 66 animafilmi Eestis ja välismaalt.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: