KUMU värske näitus selgitab, kuidas kanda lõuendile rahvalaulu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Tanel Valdna/ERR

18. novembril avatakse KUMUs näitus "Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis", mille koostas Ameerika kuraator Bart C. Bushaw.

Kunstiteadlase Bart Bushaw huvi eesti kunsti ja kultuuri vastu oli sedavõrd suur, et selle paremaks mõistmiseks on ta õppinud ära eesti keele, vahendas "Aktuaalne kaamera". "Ameerikas on kõige populaarsem viis Balti kultuuriga tutvumiseks just muusika," ütles värske näituse kuraator ja selgitas, et enamasti on moodusteks kas laulva revolutsiooni tutvustamine või Arvo Pärt.

Tänu sellele saigi Bart C. Bushaw mõtte koostada näitus sellest, kuidas muusika ja helid on mõjutanud Eesti modernistlikku kunsti Vanemuise kandlest ja seto leelost kuni jazziajastu abstraktsuseni. Väljapanek jaguneb kuue eri värvi ruumi vahel, mis rõhutavad maalidel peituvat meeleolu. "Üks kriitik nägi Konrad Mägi maastikke esimest korda ja ütles, et neid vaadates sai selgeks, et ta on värvide dirigent, kes toob kokku erinevaid värve ühe taktiviibutusega," ütles Bushaw ja lisas, et tema hakkas mõtlema koheselt, mida võiks tähendada värvide dirigent, "Kuidas väljendada midagi nähtamatut nagu heli visuaalses vormis."

Näitusel on väljas Kristjan Raua, Oskar Kallise, Konrad Mägi, Nikolai Triigi, Eduard Wiiralti, Ado Vabbe ja mitmete teiste kunstnike tööd. "Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis" jääb KUMUsse kuni 2017. aasta augusti lõpuni.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: