Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ugalas esietendub sotsiaalmeedia ajastu narridest rääkiv "Tasujad"

{{1479724843000 | amCalendar}}
Foto: Heigo Teder

Ugalas esietendub esmaspäeval, 21. novembril musta huumoriga laetud satiiriline komöödia "Tasujad", mis võtab sihikule ühiskonnas leviva pealiskaudsuse, sellega kaasnevad ohud ning sotsiaalmeedia ajastu kuulsuse narrid. Noortele suunatud lavastus seab küsimärgi alla olukorra, kus jälgijate arv sotsiaalmeedias on saanud olulisemaks kui reaalsed oskused või teadmised.

Mehis Pihla autorilavastus esitab teravaid küsimusi: kuivõrd manipuleeritavad me meedia poolt oleme? Kes suunab seda, millele sotsiaalvõrgustikes tähelepanu pööratakse ning mille põhjal kujuneb avalik arvamus? Kuidas on võimalik, et meie iidoliteks ja juhtideks saavad inimesed, kellelt pole tegelikult midagi õppida?

"Tasujate" tekst sisaldab ohtrasti viiteid Eduard Bornhöhe loomingule, vahendas "Aktuaalne kaamera". Tegelastes on äratuntavad mõjutused Bornhöhe "Kuulsuse narride" Vesipruulist ja Tatikast ning "Tasuja" Jaanusest. Näidendi autor ja lavastaja Mehis Pihla arvas, et küllap oleksid kuulsuse narrid kuulsad ka tänapäeval, sest enam pole oluline, kas sa midagi ka päriselt oskad. "Mul oli algusest peale see soov, et noortele kõneleda sellest, millised ohud tegelikult kaasnevad selle pinnapealsusega," ütles Pihla ja lisas, et kui seda koguaeg täiesti tõepähe võtta, siis ei pruugi see reaalsusest kõige adekvaatsemat pilti maalida. "Sellest see tükk ka räägib."

"Tasujad" on noore dramaturgi ja lavastaja Mehis Pihla kolmas autorilavastus, kuid sügisel Ugala trupiga liitunud Laura Kalle jaoks on see päris esimene roll Ugala teatris. "See on selline paras kiire maraton - lühikese aja jooksul tuleb teha hästi palju rolle ja siis kõik see, mis veel lava kõrval toimub, on umbes sama kiire," ütles Kalle ja tõdes, et see on päris keerukas tükk.

"Bornhöhe kuulsuse narrid oleksid tänapäeval tõepoolest kuulsad, sest enam pole oluline, kas sa ka midagi päriselt oskad. Piisab tahtmisest kuulus olla ning kuulsuse nimel pole enam ükski tegu liiga narr," selgitas lavastaja.

Ohtlikuks muutub olukord siis, kui faktidest enam ei hoolita ning (sotsiaal)meedia infoallika tõesust enam ei kontrolli – nii on seda väga lihtne ära kasutada. "Oma lavastuses üritamegi juhtida noorte tähelepanu sellele, kuivõrd manipuleeritav on meedia, sealhulgas sotsiaalmeedia, mida noored iga päev tarbivad," lisas Pihla.

Mängivad Marika Palm, sel hooajal Ugala teatriga liitunud Laura Kalle ja külalisena Tallinna Linnateatrist Mikk Jürjens. Lavastuse kunstnikuna teeb debüüdi Ugala peakunstnik Ott Kangur. Kostüümid on loonud Mirjam Aimla, valguskujunduse Laura Maria Mäits, muusikalise kujunduse Harlet Orasmaa ja Rauno Vaher ning videokunstnikuna teeb kaasa Katre Sulane.

Noortelavastust "Tasujad" mängitakse Viljandi Lennukitehases ning 2017. aasta jaanuaris jõuab lavastus ka Tallinna Linnateatri lavale ning Haapsalu kultuurikeskusesse.

Toimetaja: Madis Järvekülg/Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: