Viljandis näeb Tõnis Grenzsteini loomingu ülevaatenäitust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tõnis Grenzstein on kunstnik, kes sai esimese eestlasena 19. sajandi lõpul Düsseldorfis kunstihariduse. Eestis teatakse teda vähe, kuna ta elas ja tegutses Saksamaal. Viljandis, Kondase kunstikeskuses, on nüüd üleval seni suurim ülevaatenäitus tema loomingust .

Tulevane kunstnik sündis 1863. aastal Viljandimaal Tarvastu lähedal hilisema tuntud ajakirjaniku Ado Grenzsteini noorema vennana. Akadeemilise kunstihariduse omandas Saksamaal Düsseldorfi Kunstide Akadeemias, olles seal esimene eesti soost õpilane, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

Kondase keskuse juhataja Mari Vallikivi ütles, et Tõnis Grenzstein on teenimatult jäänud lühikest aega samuti Düsseldorfis õppinud Ants Laikmaa ja Kristjan Raua varju. Nemad läksid kaasa uuema aja mõjutustega, kuid Grenzstein jäi oma loomingus alati akademistiks.

"Näitusel on väljas kaks Tõnis Grenzsteini isa portreed. Nad on küll teostatud samas pruunis värvigammas, mis on Düsseldorfi koolkonnale iseloomulik, aga nad on tunduvalt intiimsemad ja südamlikumad võrreldes tema teiste portreedega. Sellel portreel, kus isa loeb raamatut, on ilmselt vihjatud ka perekonnas valitsevale suurele kultuurihuvile," rääkis Vallikivi näituse paarist teosest.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: