Anu Tali teeb oma dirigendidebüüdi Vancouveris   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Anu TAli
Anu TAli Autor/allikas: Erakogu

Dirigent Anu Tali esineb esmakordselt Kanadas Vancouveris, juhatades seal kahte sama kavaga kontserti Vancouveri Sümfooniaorkestri ees.

Eestlannast dirigendi Anu Tali kontserdid toimuvad Vancouveri Orpheum Theatre'is laupäeval 26. novembril ja pühapäeval 28. novembril. Ta juhatab Kanada üht mainekamat sümfoonilist kollektiivi, Vancouveri Sümfooniaorkestrit.

Anu Tali kavad on alati köitvad, sisaldades tavaliselt populaarset kaalukat klassikat ning nagu vitamiinina selle juures mõnd erksat, juba tähelepanu võitnud tänapäevateost.

Orkester on kava afišeerinud järgmiselt: "The Romantic Piano: Yemtsov plays Rachmaninoff”. Kontsertõhtu avab Mehhiko/Kanada noore helilooja Alfredo Santa Ana (sünd 1980) orkestripala "Ocaso” ("Hämarik”), mille autor kirjutas 2015. aastal Kanada Rahvusliku Noorteorkestri tellimusel nende kontserdireisiks. México Citys sündinud Alfredo Santa Ana tegutseb Vancouveris alates 2003. aastast ning on siin ja mitmel pool mujalgi tunnustust võitnud.

Õhtu põhikavas on kaks kaalukat teost 20. sajandist: Sergei Rahmaninovi väga populaarne klaverikontsert nr 3 (1909) d-moll op. 30 ning Jean Sibeliuse üks mängitavamaid sümfooniaid, sümfoonia nr 5 (1914/1919) Es-duur op. 82. Auditorium'is on mõlema kontserdi eel tutvustavad vestlused.

Sergei Rahmaninov kirjutas oma kolmanda klaverikontserdi esmakordse külaskäigu puhuks Ühendriikidesse ning oli ise solistiks selle esiettekandel 28. novembril 1909 New Yorkis. Vancouveris on solistiks noor pianist Aleksei Jemtsov (Alexey Yemtsov), kes elab Austraalias.

Aleksei Jemtsov on pärit Ukrainast, sai juba kodumaal mitmeid preemiaid, asus koos perega Austraaliasse, elab Sydney's, on sealmail juba noorema generatsiooni üks hinnatumaid pianiste ning aina rohkem on teda esinema kutsutud mitmele poole ka mujal maailmas.

Viienda sümfoonia kallal töötas soomlaste suurmeister Jean Sibelius just sajand tagasi. Ta alustas oma pikimat, komplitseeritud filosoofilise sisuga sümfooniat 1914. aastal, et sellega tähistada oma 50. sünnipäeva. Algvariandi valmides 1915. aastal polnud maestro esiettekande järel sellega rahul ja töötas sümfoonia ümber. Ka 1916. aasta ettekanne ei pakkunud talle rahuldust. Alles 1919. aasta versioon jäi meistrile lõplikuks.

Vancouver Symphony muusikadirektor on 2000. aastast Bramwell Tovey, dirigendiameti kõrval hinnatud pianist ja helilooja, kelle olulisemateks teosteks on "Requiem for the Charred Scull”, klaverikontsert "Pictures in the Smoke”, kus ta ka ise on olnud solistiks, trompetikontsert "Songs of the Paradise Saloon” ja ooper "Inventor”.

Juba 2., 3. ja 4. detsembril juhatab Anu Tali Ühendriikides tema peadirigendi käe all tegutseva Sarasota Orkestri ees selle hooaja põhisarja "Masterworks" teist kava, kus on Aaron Coplandi Pulitzeri preemia võitnud süit "Appalachia kevad", Sergei Prokofjevi II viiulikontsert ning Antonín Dvořáki IX sümfoonia "Uuest Ilmast", solistiks samuti Ukrainas sündinud ja USAs elav viiuldaja, meilgi tuntud Vadim Gluzman.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: