Talveöö Unenägu külastav Jānis Balodis Läti teatrist: hetkeolukord on elav ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jānis Balodis
Jānis Balodis Autor/allikas: Pressimaterjalid

Talveöö Unenäole jõudev "Riiklik arengukava” on monolavastus, mis analüüsib reaalset poliitilist dokumenti – Läti riiklikku arengukava 2014-2020, mille lipukirjaks oli valitsuse poolt heaks kiidetud "majanduslik läbimurre”. Lavastuse dramaturg ja esitaja Jānis Balodis küsib, mis on selle ilusa tuleviku hind nii isiklikul, kohalikul kui ka globaalsel tasandil.

Jānis Balodis on üks Läti uue põlvkonna huvitavamaid näitekirjanikke, Riia alternatiivteatri Dirty Deal dramaturg, kes on teinud koostööd nii Läti kui ka Leedu suuremate teatritega.

Mis teid algselt teatri juurde tõmbas?

Teater ise. Ma tahtsin koolis keemiat õppida. Samal ajal tahtsin ma leida võimalust, kuidas oma mõtteid klassi- ja koolikaaslastele edasi anda. Minu jaoks ei olnud luule ja ilukirjandus piisavalt head suhtlusvahendid. Koos kahe klassikaaslasega tegime me koolis väikese lavastuse ja näitasime seda paar korda. Ja ma avastasin, et selline koos millegi kogemine on miski, mis mulle meeldib.

Kuidas kirjeldaksite teatri hetkeseisu ja mõtteviisi Lätis?

Minu arvates võiks teatrielu hetkeseisu nimetada elavaks. On mitmeid aktiivselt tegutsevaid teatritegijaid, kes püüavad oma ideid edastada. Ja nii need ideed kui ka esteetika on üksteisest erinevad. Ja meil on minu hinnangul tubli hulk näitekirjanikke, kelle tööd mind inspireerivad. Ma arvan, et meie kirjanike vahel on eluterve konkurents. Konkurents, mis inspireerib mind tunnetama meid ümbritsevat konteksti ning jätkuvalt otsima ja töötama selle hääle kallal, mida ma nimetan enda omaks.

Kuidas saavutada teie arvates suuremat empaatiat meist erinevate inimgruppide suhtes?

Ühest või teisest grupist pärit inimesega päriselt vesteldes ja tahtes seda vestlust pidada.

Lavastust "Riiklik arengukava" näeb Tallinna Linnateatri Põrgulaval 8.,9. ja 10. detsembril.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Talveöö unenägu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: