Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Uue Teatri "Lumeilm" loob paberist lumefantaasia

Foto: Gabriela Liivamägi

Tartu Uues Teatris tuleb koostöös Tartu Paberimuuseumiga lavale Siim Angerpiku lavastus "Lumeilm", mis on fantaasia lapsepõlve talvedest ja sellest, mis hakkab juhtuma siis, kui lumi lõpuks maha sajab.

Mida toob endaga talv, kui oled veel laps? Karupüksid, villased sokid, veel ühed püksid, kampsun, tuukrimüts, veel üks kampsun, pealismüts, sõrmikud, käpikud, sall. Ja siis võib lõpuks minna õue, kus ootavad lumi ja lume lõputud võimalused, mis ei lõpe ka siis, kui lapsepõlv läbi saab.

"Minu meelest nende vahetute kogemustega on nii, et kui see kogemus on taas vahetu, siis ei ole enam vahet, kas sa oled suur või laps. Kui ma lähen lumesaju kätte praegu või kui ma käin suvel ujumas, siis ma tulen sealt välja samamoodi. Ei ole vahet, kas ma olen seitsmeaastane või kümneaastane või 40-aastane. See tunne on enam-vähem sama," rääkis lavastaja Siim Angerpikk "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudistele.

"Lumeilm" on lume vahetu kogemise lugu, mis Angerpiku sõnul sündis enda lumekogemusi ja lumest mõtlemise viise meenutades. Koostöös Tartu Paberimuuseumiga valminud lavastuses näeb lumena paberit. Paberit, mis on nagu lumi, mida võib vormida milleks tahes.

"See on üks selline mäng, mis on juhtunud siis, kui kokku said ühelt poolt paberiga tegelevad inimesed, teiselt poolt teatriga tegelevad inimesed. See on, nagu Anne Rudanovski on öelnud, paberile uue elu andmine," sõnas lavastaja.

Kunstnik Anne Rudanovski ütles, et lumi ja paber käituvad natuke ühtemoodi.

"Nad võivad asju üldistada, tuua välja suure vormi ja nad võivad tuua välja suurest asjast väiksed detailid. Ma arvan, et selles etenduses on neid mõlemaid asju näha," ütles ta.

Fantaasiat lumest saab Tartu Uues Teatris näha 21. detsembrini.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: