Liisa Randalu esineb Schumanni kvartetiga kuulsatel maailmafestivalidel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Liisa Randalu
Liisa Randalu Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Randalude muusikutepere noorim liige, viiuli- ja vioolamängija Liisa Randalu on alates tema kaasamisest Saksamaal sündinud Schumann Quarteti koosseisu mänginud selle aina tuntust koguva ansambliga juba paljudel maadel ning väga mainekatel festivalidel.

Liisa Randalu on üles astunud ka solistina ning teisteski ansamblites, aga selle kvarteti koosseisus on ta nüüdseks esinenud kõigis muusikamaailma kuulsamates saalides ja festivalidel. Kes siis mängivad noorte Schumann Quartetis? Saksa, rumeenia ja jaapani päritolu kolm venda, Erik (I viiul), Ken (II viiul) ning Mark (tšello) Schumannid, ja nende vahel vioolal eesti neiu Liisa Randalu.

Kui Liisa Randalu meile juba hästituntud vanem vend, džässipianist, helilooja ja muusikaakadeemia õppejõud Kristjan Randalu alustas oma klaveriõpinguid veel Eestis Tallinna Muusikakeskkoolis, siis Liisa oli nende pere Eestist lahkudes alles 2-aastane ning tema muusikaõpingud on möödunud Saksamaal. 1986. aastal sündinud Liisa Randalu peres on mõlemad vanemad pianistid, tema hakkas siiski õppima viiulit kodulinnas Karlsruhes, jätkas Stuttgartis ning 2009-2013 Maini-äärses Frankfurtis, kus sai vioolamängija diplomi professor Roland Glassli käe all. Samal sügisel algasid ta magistriõpingud Berliinis Hanns Eisleri muusikakõrgkoolis.

Schumann Quartet kutsus Liisa Randalu oma koosseisu vioolamängijaks juba 2012. aastal, mil kvarteti tuntus oli veel üsna väike. 2013. a võitis kvartett aga maineka rahvusvahelise konkursi Prantsusmaal Bordeaux's. Neid on pikemalt juhendanud Alban Berg Quartet ning Berliini professor Eberhard Feltz.

Et aru saada, kuhu Schumann Quartet on tänaseks juba jõudnud, piisab vaadata vaid nende nüüdlõppevat aastat. Hooajad on pingelised ning väga põnevad esinemispaikade ning sündmuste poolest – jaanuarist detsembri alguseni oli kvartetil sel aastal kokku 72 kontserti (!). Schumann Quartet valiti alates sügisest kolmeks hooajaks New Yorki sealse kammermuusikaühingu resideerivaks ansambliks Lincoln Center'is. Nad said BBC Music Magazine'i 2016. aasta auhinna „aasta uustulnuka“ kategoorias.

2016: jaanuarist märtsini (esimeses kavas püsivamalt Beethoveni kvartett op 18/1 F-duur, Schumanni kvartett op 41/1 a-moll, või Verdi e-moll ja Haydni op 77/1 G-duur) – esinemispaikadeks Hispaania Zaragosa ja Madrid, Heidelbergi kevad, Itaalias Varese, Milano Verdi konservatoorium, Torino, Firenze Teatro della Pergola, Saksamaa Flensburg, Neumarkt, Hollandi Bloemendaal, Haag ja Tilburg, Genfi konservatoorium, Londoni Wigmore Hall; aprillist augustini: Amsterdami Concertgebouw, Bonni Beethovenhaus, Müncheni August Everding Saal, Eisenstadti Esterhazy loss Austrias (kvarteti residentuuripaik eelmisel hooajal), Düsseldorfi R. Schumanni saal, Iisraeli Rishon Le'Zion, Haifa, Tel Aviv (kavas ka V. Ullmanni 3. kvartett), USA debüüt Washingtonis, Bologna Mozarti-saal, Schumanni-nim pianistide konkursi avakontsert Zwickaus, Oraniensteini lossifestival, Las Palmase festival, Würzburgi Mozarti-festival, Hiiumaa kammermuusikapäevad (2015. a juulis Pärnu muusikafestival), Hohenemsi Schuberti-festival Austrias, Gstaadi festival Šveitsis, Schleswig-Holsteini festival Kielis, Pau Casalsi festival Hispaanias Vendrellis... Sügis algas kvartetile kahe kontserdiga St. Moritzi festivalil Šveitsis, siis Wuppertal, Grenoble, Frankfurt (kus nii Erik kui Liisa on õppinud), Berliini Filharmoonikute Ruhri residents Essenis jt. 1. detsembril anti kaks kontserti New Yorki Lincolni keskuses.

Schumann Quartetiga on viimastel aegadel koos esinenud ka niisugused nimekad muusikud, nagu auväärses eas pianist Menahem Pressler, väga tuntud klarnetist Sabine Mayer või oboekunstnik, Berliini Filharmoonikute oboekontsertmeister Albrecht Mayer.

Enne sõitu Tallinna oma pianistist ja klaveriprofessorist isa Kalle Randalu juubelikontserdile 4. detsembril oli Liisa kutsutud mängima Rumeeniasse „SoNoRo“ festivalile, kus esinesid ka niisugused tuntud muusikud, nagu pianistid Louis Lortie, Olli Mustonen, viiuldajad Ilja Gringolts, Alissa Margulis, Mihaela Martin ning Erik Schumann, tšellist Frans Helmerson jmt. Nii Liisa kui ka Erik Schumann osalesid 9. novembril Johannes Brahmsi Seksteti nr 2 ettekandel Timişoaras Millenniumi kirikus, kavas „Angelus“ ka Ferenc Liszti ja Anton Bruckneri muusikat keelpillikvintetile, järgmisel päeval samas kohtumisel „Musical Lounge“, 11. novembril „Angelus“ Cluj'i linnas Rahvuspanga saalis, 12. novembril Cluj-Napocas, siin 13. novembril ka teine kava „Muusa ja poeet“ ülikooli auditooriumis „Maximum“. Festivali lõppkontsert toimus selle kavaga 14. novembril Bistriţa sünagoogis – Saint-Saënsi, Fauré, Milhaud' ansambliteosed, lõputeoseks George Enescu särav ning populaarne „Rumeenia rapsoodia“ nr 1 seitsmeliikmeliselt keelpilliansamblilt.

Kriitikud on hindamas Schumann Quartet'i juba maailma parimate hulka. Vaatame lõpetuseks nende uusaasta algust, pärast selle aasta viimast õhtut 26. detsembril Düsseldorfi Schumanni saalis, mis olnud ansambli residentsiks mitmel aastal – 2017 jaanuaris Zürichi Tonhalle, veebruaris Bremen ja Stadthagen Saksamaal ning New Yorki Lincoln Center, kavades Mendelssohni D-duur op 44/1 ning f-moll op 81, Schumanni F-duur op 41/2, V. Ullmanni op 46/3, Schnittke nr 3, Mozarti F-duur KV 590/3, Beethoveni B-duur op 130.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: