Tõnu Karjatse filmikomm. Mis poks? Armastus! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus" Autor/allikas: Kaader filmist

Soome režissöör Juho Kuosmanen ütles Wroclawis Euroopa filmiakadeemia auhinnagalal, et tunneb kaasa filmilevitajatele, kes tema debüüti levitada võtavad, sest kes tahab näha mustvalget Soome filmi algajalt režissöörilt poksijast, kellest keegi pole midagi kuulnud. Kuosmaneni debüüt "Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus", mis sai Wroclawis ka filmiajakirjanike ühingu FIPRESCI auhinna, näitab, kuidas teha elavaks ja käega katsutavaks saatused ning seigad, mis muidu vajuksidki ajalukku.

"Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus" on helge ja südamlik käsitlus Soome poksija Olli Mäki elu ühest võtmelisest etapist, mil ta valmistus kaitsma maailmameistritiitlit Helsingi Olümpiastaadionil. Me ees on armunud poksija, kes seisab silmitsi raske valikuga – kas kurnav ja ebainimlik profisport või uus elu armastatu Raijaga. Mäki viibib kogu filmi selles omamoodi limbos – ta tahaks väga olla Raijaga, kes on samuti temasse kõrvuni armunud, kuid teda kisub eemale promootor Elis Ask, kes näeb Ollis piletit kuulsusele.

Joonistub kolmikjaotus, kus ühel pool armunud naine, teisel võimalikust mainest pimestunud promootor ja keskel õnnetu Olli, kes ei suuda valikut teha. Jarkko Lahti kehastatud Olli Mäki on pehme loomu ja hea südamega lihtne maapoiss, kes ei taha tüli kellegagi, süda tõmbab teda Raija (Oona Airola) poole, aga ta ei taha pettumust valmistada ka Elisele. Kummalisel kombel ei ela sinistes unelmate pilvedes mitte noored armunud, vaid hoopis innukas promootor Elis, samuti endine tipppoksija. Elis on tiivustatud Olli senistest saavutustest ja on kindel, et aste kergemas kaalukategoorias, sulgkaalus, suudab Olli hõlpsalt alistada kõik vastased ja hoida maailmameistritiitlit Soomes. Nüüd saabki Elise peamiseks ülesandeks Olli ettevalmistus kohtumiseks ameeriklase Davey Moore'iga, selles näeb Elis ka enda karjääri jätkumist, mis poksijana ei jõudnud kaugemale Euroopa meistritiitlist.

"Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus" pole niivõrd spordi-, kui armastusfilm. See on tabav näide, kuidas ajaloolisi isikuid ja sündmusi edasi anda inimesekeskselt, nii, et need saavad mõistetavaks ka aastakümneid hiljem, muutunud väärtusmaailmas. Kuosmaneni filmi keel on tänapäevane – Jani-Petteri Passi kaamera jälgib Olli tegemisi suures ja keskplaanis, järgides talle sõbra pulma, treeningrajale ning saunagi. Olli kui vaikiv mõtlik soome mees oma probleemidega ongi filmi keskmes, see on ka Soome filmi klassikaline meem, mida monokroomsus veelgi rõhutab. Taustal näib kõlavat üksildane ja melanhoolse alatooniga soome tango, ehkki Kuosmanen seda tegelikult ei kasuta. Filmi rahvusvaheline edu (eriauhind Cannes'is, võidud Chicago ja Zürichi filmifestivalidel, filmiajakirjanike auhind Euroopa Filmiakadeemia aastagalal), põhineb paljuski ka sellel, et Kuosmanen on teinud ääretult soomeliku filmi, kus intiimse õhkkonna kujundamisele aitab kaasa Soome loodus ja regionaalne autentsus. Kuosmanen ei ilusta ega kolesta Soome külaelu, mustvalged kaadrid annavad kutsuvalt edasi Soome metsade ja järvede võlu suveöödel ning Helsingi sadamapargi rahustavat tüünust.

Nii Jarkko Lahti Ollina kui Oona Airola Raijana teevad hästi sümpaatsed rollid, mängides noorte loo otse vaataja südamesse. Kuosmaneni ei huvitagi otse see, mis saab Olli Mäkist edasi, ta ei lisa filmi lõppu mingeid seletusi ega kirju, mis laiendaks nähtut reaalajaloolisele tasandile. "Parim päev..." töötab selletagi. Kuosmaneni film pole elustatud dokument või ajalooliste ja värvikate isikute ekspluateerimine filmitegija maine huvides, see on lugu armastusest ja noorusest, kiidulaul lihtsale elule, kus pole oluline võit, vaid osavõtt.

Siinjuures soovitan filmi lõpuni ära vaadata, sest just lõputiitrites peitub üks filmi südamlikumaid puänte, mis tõstab vaataja usku armastuse kestvusse ja ühtehoidmise jõusse.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Klassikaraadio "Delta"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: